Projekt Green Mine: Největší plovoucí fotovoltaika v Česku získala dotaci na realizaci

Skupina Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače chystá unikátní projekt Green Mine, který má změnit budoucnost Mostecka. Místo uhelného lomu  vznikne moderní region s chytrými průmyslovými zónami, smart sídelními celky, novými podnikatelskými aktivitami a krajinou, kde dostává prostor příroda. Součástí projektu inovativní fotovoltaické projekty na vodě či sklenících.

Zdroj: Green Mine

Dotace 530 milionů

V minuosti se skupina Sev.en Energy ucházela o podporu z Fondu pro spravedlivou transformaci a Modernizačního fondu. Do zásobníku projektů přihlásila žádosti za zhruba dvě a půl miliardy korun. Nositelem projektu za skupinu Sev.en Energy je společnost Sev.en Innovations.

Letos skupina dosáhla významného milníku při realizaci projektu Green Mine. Na konci letošního ledna byl vydán dokument o poskytnutí dotace, definitivně stanovena její výše a podmínky financování. 

Celkové výdaje na projekt činí 639 milionů Kč, z toho dotace tvoří 530 mil. Kč. Projekt je spolufinancován z Operačního programu Spravedlivá transformace.

Cíl projektu bude naplněn jednak vybudováním páteřní komunikace a modrozelené infrastruktury pro zpřístupnění lokality ČSA a revitalizací bývalého dolu Centrum pro další hospodářské využití. Součástí projektu jsou i vědecko-výzkumné aktivity zaměřené například na krajinu, nové materiály a klimatické technologie nebo na edukaci a propagaci transformačních projektů.

Obří plovoucí solární elektrárna

Součástí projektu Green Mine je realizace moderního energetického parku, který bude sdružovat jak výrobu energie z obnovitelných zdrojů, tak akumulaci energie s významným regulačním potenciálem. Zároveň bude možné vyvedení výkonu přímo do energetické sítě ČR. 

„Chybět samozřejmě nebudou fotovoltaické a větrné parky na výsypkách ani plovoucí fotovoltaika. Oproti jiným podobným projektům ten náš sází především na vodík. Výroba zeleného vodíku je pro nás v bezemisní energetice prioritou,“ uvádí generální ředitel těžebních společností Sev.en Energy Petr Lenc.

Další způsob bezemisní výroby energie, se kterou Sev.en Innovations počítá, je pěstování a energetické využití biomasy. Součástí projektu je také akumulace energie, bateriové úložiště a přečerpávací elektrárna.

Díky projektu Green Mine na Mostecku vznikne bezmála 1 000 nových pracovních míst. Partnery projektu jsou Palivový kombinát Ústí, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Výzkumný ústav pro hnědé uhlí, město Most, další obce a města z regionu, několik malých a středních podniků.

Akvaponie s využitím solárních panelů

Projekt Green Mine se zaměřuje rovněž na agroprodukci. I v tomto odvětví dává přednost novinkám vhodným pro lokalitu lomu ČSA před klasickou zemědělskou výrobou.

„Významnou součástí projektu Green Mine je Solar Akvaponie. Zahrnuje vybudování komplexní moderní akvaponické farmy, jejíž součástí je chov a produkce ryb, skleníkové pěstování zeleniny a výroba energie,“ uvedl dále Petr Lenc.

Výhodou Solar Akvaponie je uzavřený cyklus nezávislý na podmínkách vnějšího prostředí, který umožňuje při úspoře energií zkrácení produkčních cyklů, výrazné zvýšení výnosů na hektar a snižuje nároky na závlahu i celkovou údržbu.

Střešní plochy skleníků jsou osázeny fotovoltaickými panely, které vytvářejí dostatek energie pro  provoz farmy. Farma o rozloze pěti hektarů podle odborných odhadů vyrobí za rok produkci odpovídající 90 ha polí a 1 000 ha rybníků.

Více informací o projektu Green Mine naleznete na webu.