Prodejny Penny Market budou napájet fotovoltaické zdroje

Zvolna končící „babí léto“ roku 2021 využívá společnost E.ON Energie k budování fotovoltaických zdrojů na střechy prodejen po celém Česku. Pro společnost Penny Market postupně dodává fotovoltaické zdroje na 35 jejich prodejen. U dalších padesáti vybuduje dobíjecí stanice pro elektromobily a jednu dobíjecí stanici s fotovoltaickými panely s bateriovým úložištěm.

Zdroj: E.ON

Snižování energetické náročnosti

Stále více firem se chová odpovědně vůči životnímu prostředí a uvažuje o změně svého energetického řešení. Patří mezi ně i společnost Penny Market. A právě na střechy prodejen po celém Česku dodá E.ON Energie fotovoltaické elektrárny. Společnost E.ON eviduje oproti loňskému roku dvojnásobek požadavků na pořízení solárních panelů a poptávka nadále roste.

V drtivé většině se jedná o fotovoltaické panely o výkonu 99 kWp, které mohou během roku vyrobit až 99 MWh elektrické energie. V několika málo případech pak E.ON realizuje fotovoltaické elektrárny s menším výkonem, a to kvůli omezení kapacity distribuční soustavy v dané lokalitě.

V pěti lokalitách byla instalace dokončena již před prázdninami. Jedná se o Borovany u Českých Budějovic, Odolenou Vodu, Bělou pod Bezdězem, Uhříněves a Unhošť. Podle plánu následovaly další, například ve Vamberku nebo v Mukařově.

Instalace fotovoltaických zdrojů na střechách prodejen je součástí dlouhodobé strategie společnosti Penny Market při snižování energetické náročnosti prodejen. V rámci modernizace své sítě také například mění osvětlení za úsporná LED světla nebo instaluje úspornější chladicí a mrazicí boxy.

Osazování prodejen i skladů fotovoltaickým systémem je tak dalším logickým krokem k dalším úsporám nákladů i příspěvkem k celospolečenské odpovědnosti tohoto obchodního řetězce.

Odpovědný přístup k ochraně životního prostředí

„V posledních letech evidujeme zvýšený zájem ze strany velkých společností o energeticky úsporná řešení. Snažíme se vždy dívat na věc komplexně a nabídnout našim zákazníkům to nejlepší řešení na míru. Naše spolupráce a přístup Penny je toho skvělým důkazem. Nejenže dodáme fotovoltaické elektrárny na tři desítky jejich prodejen, ale u dalších padesáti vybudujeme dobíjecí stanice pro elektromobily a jednu dobíjecí stanici s fotovoltaickými panely s bateriovým úložištěm,“ vysvětluje  Jan Zápotočný, člen představenstva E.ON Energie.

Penny Market předpokládá, že díky jedné prodejně vybavené fotovoltaickými panely sníží množství CO2 vypuštěného do ovzduší až o 117 tun ročně. To zhruba odpovídá spálení 32 356 litrů nafty.

„Naším dlouhodobým cílem je snižování energetické náročnosti našich prodejen. V rámci modernizace naší sítě tak například měníme osvětlení za moderní úsporná LED světla, instalujeme úspornější chladící a mrazící boxy, a tak dále. Proto je osazování našich prodejen i skladů fotovoltaickým systémem logickým a přirozeným krokem k dalším úsporám. Nejde jen o ekonomické úspory. Jde také o to, že se chceme chovat odpovědně k naší planetě. Solární energie je přirozený a obnovitelný zdroj energie,“ říká Mathias Mentrop, jednatel společnosti PENNY.

Pro E.ON je spolupráce s Penny Market významná svým rozsahem, kdy zákazník umisťuje elektrárny na velkou část prodejen ze svého řetězce.