Proč vláda odložila rozhodnutí o novém plánu pro rozvoj OZE v Česku?
Co bylo příčinou?
Vláda měla minulou středu projednat tři klíčové dokumenty včetně nové energetické koncepce, které se zabývaly koncem uhlí v roce 2033 a také OZE.
Státní energetická koncepce (SEK) je strategický dokument, který stanovuje budoucí cíle a priority státu v energetice. Pro státní správu je závazná, trhu má ukazovat vizi státu v energetice a výhled jednotlivých opatření a schémat podpor.
Aktualizovaná verze SEK počítá především s postupným navyšování výroby elektřiny. Stát i přesto v koncepci deklaruje záměr o postupném odklonu od uhlí po roce 2030. Přechodným palivem by se místo něj měl stát plyn. Roli hlavního pilíře ve výrobě energie by však v budoucnu měly postupně převzít obnovitelné zdroje energie a jádro.
Vnitrostátní energeticko-klimatický plán (VEKP) v řadě oblastí na koncepci navazuje. Stát v rámci VEKP počítá s navýšením podílu obnovitelných zdrojů energie na konečně spotřebě do roku 2030 na zhruba 30 procent. Jejich zastoupení by navíc mělo stoupat i v dopravě.
Třetí dokument Politika ochrany klimatu formuluje vizi, cíle a postupnou transformaci ČR k dosažení cíle klimatické neutrality do roku 2050.
Vládní otočka
Na základě rozhodnutí premiéra vše odložila minulou středu, pokud se jedná o všechny 3 výše zmíněné dokumenty.
Vládní „otočku“ způsobila kritika některých opozičních politiků, kteří nové legislativní materiály označili za „český Green Deal“ a začali strašit zdražováním paliv a pohonných hmot. Vláda proto nový plán rozvoje OZE a také „Green Deal“ poslala „k ledu“.
A to navzdory faktu, že podle průzkumu většina Čechů rychlý odklon od fosilních paliv a rozvoj nízkoemisních zdrojů energie podporuje. Podobné stanovisko platí i pro většinu manažerů a byznysmenů.
A co bude dále?
Podle premiéra Fialy je třeba dokumenty ohledně energetické koncepce a rozvoje OZE znovu prostudovat a eventuální nedostatky opravit. Stejně vyhýbavě se vládu staví i k emisním povolenkám, které se od roku 2027 budou kromě uhlí vztahovat i na další fosilní paliva včetně pohonných hmot, což zdraží benzin a naftu.
Blíží se klíčové parlamentní volby na podzim 2025 a vláda je kvůli chiméře ze zdražení elektřiny pod politickým tlakem opozice. Také média, která jsou vlastněna oligarchy podnikajícími ve fosilním průmyslu, těmto katastrofickým názorům dávají hodně prostoru.
A proto se zřejmě vláda polekala a nyní vše odložila.
Najde vláda odvahu ke změně?
Mnohem lepší řešení pro budoucnost České republiky by bylo prosadit Green Deal jako zásadní změnu, která přispěje k ekonomické prosperitě a chápat jako její důležitost ve světle probíhajících změn klimatu.
Házet vinu na to, že Green Deal schválil předchozí premiér Babiš, a proto je nutné jej akceptovat, velmi nedůstojné. Mnohem lepší řešení je postavit se k Green Dealu a rozvoji OZE pozitivně. Obojí může pozitivně přispět k transformaci naší ekonomiky.
Najde vládu odvahu prosadit Green Deal jako novou vizi rozvoje Česka, nebo vše odloží „ad akta“ ve světle předvolebních preferencí?