Proč vláda navrhla změny v Modernizačním fondu?
O novinkách v dotacích z Modernizačního fondu můžete diskutovat s Ing. Janem Křížem, náměstkem pro dotace z EU na MŽP, který vystoupí na konferenci Smart Energy Forum ve čtvrtek 11. listopadu v Praze.
Kritika vlády kvůli drahé energii
Návrh vlády ohrožuje transformaci české energetiky a průmyslu, která má v následujícím období zajistit bezpečnou a cenově dostupnou energii pro potřeby České republiky, průmyslu a všech občanů.
Vláda také stále nevyslyšela návrh na řešení skokového nárůstu cen energie pro firmy. Situace s energetickými vstupy není příznivá ani pro podnikatelský sektor. Rostoucí náklady ubírají některým firmám prostředky potřebné pro investice.
„Přestože jsme vyzvali vládu na tripartitě k okamžitému řešení i pro firmy, stále nevidíme konkrétní kroky, které by pomohly tlumit stávající situaci. Naopak vláda předložila zatím pouze návrh, který Svaz průmyslu a dopravy ČR musí odmítnout, protože snižuje prostředky pro investice a transformaci energetiky a průmyslu v příštích letech,“ řekl Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Nutnost systémového řešení
SP ČR nezpochybňuje nutnost řešení negativních dopadů vysokých cen energie. Je třeba ale hledat systémová řešení. Stát nemůže zavírat českému průmyslu klíčový a pro některé oblasti téměř jediný možný zdroj financování použitelný k tolik potřebné modernizaci a postupné dekarbonizaci technologické základny jako cesty pro udržení své konkurenceschopnosti.
„Vláda deklaruje, jak svým návrhem pomáhá zmírnit dopady ceny elektřiny pro domácnosti, na druhé straně ohrožuje například prostředky pro modernizaci centrálních zdrojů tepla, které dnes využívají téměř 4 miliony obyvatel ČR. Změna zákona by byla nesystémovým krokem, který ohrozí potřebné investice do modernizace a dekarbonizace energetiky a průmyslu,“ komentoval Jaroslav Hanák.
SP ČR vyzývá budoucí poslaneckou sněmovnu, aby v zájmu celé společnosti tento návrh v žádném případě nepodpořila, zamítla jej v prvním čtení a pokračovala v evropském kurzu využití výnosů povolenek pro modernizaci a dekarbonizaci kompletní technologické základny ČR.
Ministr Brabec kritiku odmítá
V současnosti výnosy z prodeje emisních povolenek směřují do Modernizačního fondu, který patří pod ministerstvo životního prostředí. Šéf resortu Richard Brabec (ANO) v reakci kritiku odmítl, žádné investiční plány průmyslu podle něj plánovaný krok neohrozí.
„Mohu všechny ujistit, že kdyby se převod peněz z Modernizačního fondu na kompenzace rostoucích cen energií podařil, tak to opravdu neohrozí žádné investiční plány průmyslu,“ řekl včera Brabec. Do Modernizačního fondu podle něj v příštích deseti letech bude směřovat namísto plánovaných 150 miliard až 300 miliard korun, důvodem je růst cen povolenek.
„I kdyby se část peněz na ty následující dva roky převedla na řešení sociálních dopadů na domácnosti, prostředky na vypsané a plánované výzvy Modernizačního fondu v následujících dvou letech již máme pokryté, s tím jsme samozřejmě počítali. Takže opravdu není třeba mít obavy,“ dodal ministr.
Návrh, který vláda schválila formou novely zákona o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů, musí nyní projednat s Evropskou komisí. Následně bude návrh řešit český Parlament. Brabec po schválení materiálu vládou uvedl, že výnosy jsou vyšší, než se původně očekávalo, jeho úřad proto navrhl jejich využití na současné výkyvy cen energií.
O novinkách v dotacích z Modernizačního fondu můžete diskutovat s Ing. Janem Křížem, náměstkem pro dotace z EU na MŽP, který vystoupí na konferenci Smart Energy Forum ve čtvrtek 11. listopadu v Praze.