Proč vám pojišťovna brzy nepojistí novou solární elektrárnu?
Zpřísnění podmínek
Na vyspělých fotovoltaických trzích světa jako je USA, Austrálie či západní Evropa panuje čilý boom střešních FVE. To samé platí i pro Českou republiku, kde se letos nově instaluje až 100 MWp nových střešních solárů.
Instalace střešních FVE znamená pro majitele nemovitosti nejen snížení účtů za elektřinu, ale také zhodnocení budovy. Z pohledu pojišťovny však instalace střešní FVE představuje zvýšené riziko. A to hned ze dvou důvodů.
Tím prvním důvodem je, že řada nezkušených projektantů či nových fotovoltaických instalačních firem opomíjí při projektování či realizaci stavby FVE zohlednit dostatečně statickou únosnost nosné střešní konstrukce. To může v extrémním případě vést až poškození budovy, anebo i samotné FVE.
Druhým důvodem, proč pojišťovny zpřísňují podmínky pro pojištění nových FVE, je záležitost požární bezpečnosti. Nerespektování současně platných požárně bezpečnostních norem, které se budou brzy zpřísňovat, znamená pro pojišťovny „zákaz“ poskytovat pojistky pro FVE.
Jak se změní bezpečnostní předpisy?
V západní Evropě či USA již v současnosti pojišťovny vyžadují na základě nově platné normy IEC63226 mimo jiné povinnost pro FVE, aby buď omezovaly úroveň napětí na FVE na cca 30-35 V nebo umožnily odpojení jednotlivých panelů.
O chystaných změnách v pojištění nových FVE se více dovíte v přednášce na odborném workshopu v rámci konference Smart Energy Forum dne 11. listopadu 2021 v Praze. O problematice bezpečnosti FVE zde můžete diskutovat s experty ze společnosti Marsh, která je makléř v oblasti pojištění a řízení rizik, a také s Petrem Klimkem, manažerem společnosti SolarEdge.
Kde získat více informací o problematice pojištění FVE?
Celý program konference a workshopu je uveden na jejím webu.
V případě registrace do 24.10.2021 platí zvýhodněný vstup na workshop, kde se můžete přihlásit online.