Proč v Německu sílí kritika technologicky neutrálních aukcí?

Na počátku dubna se v Německu uskutečnila druhá technologicky neutrální aukce pro výstavbu nových fotovoltaických (FVE) a větrných elektráren (VTE). Stejně jako na podzim 2019 aukci zcela ovládli developeři FVE, zájemci o výstavbu nových VTE se této aukce nezúčastnili. Aktuální vývoj může však přinést komplikaci v dalším rozvoji Energiewendu v Německu.

Zdroj: WinSolEnergy

Zdroj: WinSolEnergy

 

Mírný pokles cen

 

Německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) do aktuální technologicky neutrální aukce na bázi tržního mechanismu nabídl celkem 204 MW výkonu. V aukci nakonec uspěli pouze developeři FVE, kteří v rámci 30 úspěšných projektů nabídli průměrnou cenu elektřiny ve výši 0,053 eur/kWh.

 

Stejně jako v minulých kolech developeři větrných elektráren v Německu se do aukce vůbec nezapojili. Celkem developeři FVE přihlásili 113 solárních projektů o výkonu 553 MW. Aukce znovu přealokována, což potvrzuje velký zájem o stavbu nových velkých pozemních FVE zejména v jižní části Německa.

 

Podle dat BNetzA se průměrná cenu elektřiny ve výši 0,053 eur/kWh v dubnové aukci mírně snížila oproti podzimu 2019 (0,054 eur/kWh). Avšak oproti výsledkům 2 letošních kol aukcí výhradně pro nové fotovoltaické elektrárny (cca 0,050 eur/kWh) cena stoupla.

Rostoucí kritika

 

Výsledek posledních kol společné aukce pro technologicky neutrální technologie (vítr a slunce), kde se neobjevili žádní zájemci o výstavbu nových VTE na zemi, výrazně pohoršily zástupce Německé asociace obnovitelných zdrojů energie (BDEW). „Nedostatek nabídek na výstavbu nových VTE lze vnímat jako „fatální ránu“ pro další průběh německé Energiewende,“ říká Kerstin Andreae, předseda německé BDEW.

 

V důsledku změn v legislativě dochází v posledních měsících v Německu k výraznému poklesu nového instalovaného výkonu v segmentu VTE. Toto se nelíbí zástupcům BDEW. V této souvislosti Andreae vyzval německou vládu, aby omezila další podporu novým FVE v aukcích formou snížení přípustného limitu pro velikost nových instalací.

 

Úspěch německé Enewergiwende stojí na 2 pílířích- jádru a větru. Zatímco segment FVE se v Německu dynamicky rozvíjí díky technologickému pokroku a poklesu cen fotovoltaických panelů v posledních letech, výstavby nových VTE v posledních měsících výrazně zpomaluje. V této souvislosti lze očekávat změnu německé energetické politiky v podobě omezení či zrušení technologicky neutrálních aukcí. Podobný krok již nedávno oznámilo Dánsko.