Proč se kyberbezpečnost stává klíčovým tématem v oblasti energetiky?

Zdroj: Sungrow
Certifikace kybernetické bezpečnosti
Společnost Sungrow, přední světový výrobce fotovoltaických střídačů a baterií, dosáhla významného milníku, neboť její zařízení Logger1000 získalo přísnou certifikaci kybernetické bezpečnosti podle normy EN 18031 EU od německého nezávislého institutu TÜV SÜD. Velkou předností systému Logger1000 je schopnost účinně předcházet narušení bezpečnosti dat a kybernetickým útokům.
Tato certifikace ověřuje, že zařízení Logger1000 splňuje nejnovější evropské požadavky na bezpečnost dat a síťovou komunikaci. Kybernetické útoky na energetickou infrastrukturu se mezi lety 2020 a 2023 zvýšily o 140 %. Ochrana energetických systémů je proto nezbytnost.
Certifikace zahrnuje například:
✔ Šifrování komunikace mezi zařízením a backendem
✔ Autentizaci a řízení přístupu pro eliminaci neoprávněných zásahů
✔ Ochranu proti manipulaci s firmwarem a softwarovými aktualizacemi.
Přísná norma
Norma EN 18031, uvedená v rámci směrnice EU o rádiových zařízeních (RED), představuje jednu z nejpřísnějších norem kybernetické bezpečnosti na světě. Stanoví důkladnou ochranu proti únikům dat, porušování soukromí a podvodům.
Vzhledem k tomu, že prosazení těchto požadavků je stanoveno s platností od 1. srpna 2025, musí požadavky normy EN 18031 splňovat všechna rádiová zařízení vstupující na trh EU, což staví společnost Sungrow do čela připravenosti na regulaci.
Německá společnost TÜV SÜD, nezávislý uznávaný certifikační orgán, provedla důkladné hodnocení systému Logger1000 ve 14 bezpečnostních aspektech. Během testování zařízení uspělo ve všech z nich, včetně mechanismů řízení přístupu (ACM), mechanismů ověřování (AUM), mechanismů bezpečné aktualizace (SUM), mechanismů bezpečného ukládání (SSM) a mechanismů bezpečné komunikace (SCM).
Tyto výsledky podtrhují pokročilé schopnosti systému Logger1000 v oblasti ochrany kybernetické bezpečnosti a soukromí dat. Navíc, Logger1000 navíc chrání FV systémy před běžnými bezpečnostními hrozbami v síti, jako je například cross-site scripting (XSS), SQL injection, command injection a útoky DDoS, a zajišťuje tak bezpečný a stabilní provoz fotovoltaických systémů-
Pokud tedy slyšíte, že „fotovoltaické systémy nejsou bezpečné“, vězte, že Sungrow dodržuje nejvyšší bezpečnostní standardy.