Proč panely o vysokém výkonu přes 500 Wp nemusí „být velkou výhrou“ pro investory do fotovoltaiky?

V poslední době přicházejí na trh fotovoltaické panely o výkonu 500 Wp. Jaké mají přednosti a nedostatky? O tom se více dovíte v krátkém rozhovoru s Adrianem Kočanem (email: a.kocan@q-cells.com), vedoucím prodeje pro region CEE ve společnosti Q CELLS Europe, který vystoupí s přednáškou na online konferenci Smart Energy Forum.

Zdroj: Q CELLS

Zdroj: Q CELLS

 

SN: Společnost Q-CELLS nedávno uvedla na trh novou řadu fotovoltaických panelů pod názvem „Zero-Gap“ (volný překlad: panely bez mezer mezi články). Jaké jsou hlavní výhody této těchto panelů ve srovnání s tradičními technologiemi, které mají obvykle 2-3 mm mezeru mezi články?

Články v produktové řadě panelů značky Q.PEAK DUO-G9 jsou umístěny velmi těsně k sobě, což účinně eliminuje vznik mezer mezi nimi. Hlavní předností tohoto designu panelů Q CELLS je možnost integrace více článků, které takto vyrábějí více energie, do panelu bez nutnosti výrazně zvyšovat jeho velikost. To znamená, že instalace těchto panelů s vysokou hustotou zůstává velmi snadná z pohledu instalatérů FV systémů.

Navíc, fakt že články jsou umístěny těsně u sebe, také zvyšuje odolnost článků vůči proti trhlinám (Microcracks), což posiluje odolnost panelů během dopravy a instalace. Uzavřením prostoru mezi články se účinnost modulu v relativním vyjádření zvýší o 4 %, což přinese celkovou účinnost až 21,1 %.

SN: Během mezinárodní výstavy SNEC 2020 v Číně prezentovalo několik předních výrobců panelů novinky s výkonem přes 500 Wp. Co je hlavním hybatelem této technologie? Nejsou zde možná „nějaká úskalí“?

Fotovoltaický průmysl trvale dosahuje nových rekordů, ať se jedná o výrobu waferů (křemíkových destiček), designu článků a také výkonu panelů. Takže „závod“ o překonání 500-550 Wp panelů jako milník v branži byl očekáván, a také vítán.

Avšak zvýšení výkonu jen za účelem samotného „navýšení výkonu“ nemusí nezbytně znamenat jedinou budoucnost designu solárních panelů či jejich očekávaný budoucí vývoj. Mnoho z nově uváděných panelů na trh o vysokém výkonu v současnosti jsou schopny dosahovat těchto nominálních hodnot, ale pouze kvůli výraznému zvýšení velikosti a hmotnosti panelů. Stále větší panely ale také znamenají vyšší problémy z pohledu instalace, upevňování a dopravy, a také z pohledu životnosti a účinnosti.

Q CELLS přišel s komplexnějším přístupem, který pečlivě balancuje zvýšení účinnosti v poměru k malému zvýšení velikosti panelů. Například nová řada panelů Q.PEAK DUO XL-G9.3 bez mezer mezi články disponuje 156 půlenými články o výkonu 465 Wp, ale je pouze o 1 kg těžší a o pouze o 8,3 cm delší, než předchozí řady panelů, avšak nabízí o 30 Wp vyšší výkon na panel.

SN: Proč vysoká energetická hustota, kterou představuje hodnota Wp/m2 plochy, hraje důležitou roli při výběru „správného panelu“ pro střešní FV instalace?

To je dobrá otázka, na kterou existuje snadná odpověď: Instalace panelů na střešní fotovoltaické elektrárny v sobě zahrnuje celou řadu výzev, kterým nepomáhají ani těžší, ani větší panely. Q CELLS toto respektuje, a proto nová řada panelů bez mezer mezi články byla představena ve 3 verzích. Právě veze se 120 půlenými články o výkonu  345 Wp pod názvem Q.PEAK DUO BLK-G9 je ideálním řešením pro střešní instalace, protože váží pouze 17,5 kg, a je proto o cca 2,5 kg lehčí než jiné panely ve stejné výkonové třídě. Upozorňuji, že panely s vysokou energetickou hustotou jsou pro instalatéry velmi těžké na zvedání a celkovou manipulaci.

SN: Český fotovoltaický trh je specifický vysokým podílem akumulátorů v kombinaci s novými FVE (přes 75 % všech instalací). Neplánuje náhodou Q CELLS na český trh uvést novou řadu domácích bateriových úložišť v blízké budoucnosti?

Q CELLS poskytuje všechny typy energetických řešení, od panelů přes střídače, konstrukce, po baterie a také nabíječky elektromobilů. Nedávno jsme na trh v České republice úspěšně uvedli instalační systém pod značkou Q.FLAT a Q.MOUNT,  v blízké budoucnosti plánujeme naší nabídku také rozšířit o systémy skladování energie (SSE).

V roce 2020 připravujemu uvedení na trh nového SSE v Německu, a doufáme, že tento produkt také brzy nabídneme i v České republice. Brzy představíme detaily tohoto ESS. Pro zákazníky, kteří by rádi doplnili stávající FVE o nové SSE představuje optimální řešení Q.HOME+ ESS-HYB-G2 úložištěm, a to díky své flexibilitě. Českým zákazníkům tak nabízí možnost škálovatelné kapacity akumulátoru, který se dá perfektně přizpůsobit velikosti elektrárny.

Nicméně, pokud se jedná o samotné instalace ESS, pak je  nutné zohlednit všechny podmínky ze strany provozovatelů distribučních sítí, přičemž v České republice existují určitá specifika. Každopádně, Q CELLS hodlá nabízet kompletní řešení svým zákazníkům v České republice v souladu s trendy a také s požadavky trhu.

O trendech v oblasti vývoje fotovoltaických panelů můžete online diskutovat s Adrianem Kočanem (email: a.kocan@q-cells.com), vedoucím prodeje pro region CEE ve společnosti Q CELLS Europe, který vystoupí s přednáškou na online konferenci Smart Energy Forum.