Proč investoři sází na ultralehkou fotovoltaiku bez skla?

Na velkém počtu střech průmyslových budov v Evropě i Česku dosud nebylo možné instalovat střešní solární elektrárny kvůli problémům se statikou. Díky odlehčeným a flexibilním panelům od společnosti Sunman Energy se však rodí nové fotovoltaické instalace i na budovách s nižší statickou nosností.

Zdroj: Sunman Energy

Unikátní technologie

Od konce loňského roku česká EPC společnost Greenbuddies instaluje v Německu, Itálii, zemích Beneluxu a nejnověji i v České republice elastickými panely Sunman  Energy, které díky nízké hmotnosti samotných panelů a absenci konvenčního montážního systému elegantně řeší problém statického zatížení střechy.

„Sunman Energy je technologická společnost, která přináší budoucnost solární energie. Díky výzkumu a vývoji kompozitních materiálů jsme úspěšně uvedli na trh první bezesklý, odlehčený a flexibilní panel na světě – eArc. Díky tomu, že eArc zcela nahrazuje sklo, přináší solární energii na trhy a do aplikačních scénářů, které byly dříve nemožné,“ tvrdí Gabor Veraart ze společnosti Sunman.

„eArc je první bezesklý solární panel na světě. Inovace, která kombinuje osvědčené krystalické křemíkové solární články s naším patentovaným kompozitním materiálem, má stejnou odolnost a robustnost jako běžné skleněné moduly,“ dodává Veraart.

Na rozdíl od těch klasických nejsou fotovoltaické panely eArc vyrobeny ze skla, díky tomu jsou až o sedmdesát procent lehčí. Jejich instalace navíc nevyžaduje standardní rám, což ve finále znamená další úsporu. Soláry se tak dají použít na objektech, u kterých by velké zatížení nebylo možné, nebo případně u tvarovaných střech.

Panel eArch také nevyžaduje při instalaci žádnou penetraci ani montážní zařízení, což zkracuje čas strávený na stavbě o 40 %. Je také snadnější přepravovat jej ve velkém – na jedné paletě je až o 60 % více kW. Využití těchto panelů je velmi široké, zejména těch, které skleněné panely nemohou obsloužit.

Instalace v Praze

Společnost Sunman považuje eArc za klíčovou technologii, která umožní rozšíření trhu a nasazení solárních panelů. Navíc připravuje půdu pro nové inovace a získává na síle v aplikacích napříč trhy, jako jsou stavební materiály a robotika.

Minulý měsíc společnost Greenbuddies zahájila instalaci střešní fotovoltaické elektrárny s panely Sunman Energy o celkovém výkonu okolo 0,5MWp na střeše Fashion Arena Prague Outlet. Tato elektrárna je viditelná z terasy restaurace a každý si tak může na vlastní oči ověřit jak je výborné a elegantní řešení s využitím panelů Sunman Energy pro střechy komerčních a průmyslových budov s nízkou únosností.

Hlavním aspektem při stavbě střešních fotovoltaik je statika, ze které možné zatížení střechy vyplývá. Klasický zátěžový FV systém se pohybuje mezi 20 až 25 kilogramy na metr čtvereční, u systému s odlehčenými panely eArc  je to pět až sedm kilo na metr. Ultralehká technologie je tak ideálním řešením pro budovy, které jsou staršího data a při jejichž projektování a výstavbě se s vysokým zatížením vůbec nepočítalo.

Díky unikátní fotovoltaické technologii od Sunman Energy si bude Fashion Arena od letošního července vyrábět energii o objemu více než 400 megawatthodin ročně. Pro outletové centrum to bude znamenat pokrytí až 25 procent roční spotřeby ve společných prostorách centra či pro technický provoz.

Celá investice ve výši 14,5 milionu korun přinese outletovému centru  roční úsporu přes dva miliony korun. Drtivou většinu vyrobené solární energie Fashion Arena použije pro vlastní spotřebu.