Aktualizováno: Proč CTP, Amazon a  Accolade investují stovky miliónů do obřích střešních FVE v Česku?

Dosud byla největší střešní solární elektrárnou v Česku o instalace výkonu 2,98 MWp, která vznikla před 10 lety na střechách chomutovských válcoven trub. Do stavby velké solární elektrárny (2,3 MW) se pustila loni také společnost Škoda Auto. Absolutní prim ve výstavbě obřích střešních fotovoltaických elektráren (FVE) budou mít díky dotacím z Modernizačního fondu společnosti CTP, Amazon a  Accolade, které do nových zdrojů budou brzy investovat vyšší stovky miliónů korun.

Zdroj: Soleol

Boom střešních solárů

Nové obří FVE na střechách budou v Česku vznikat v brzké budoucnosti s dotační podporou z Modernizačního fondu. Kromě velkých pozemních FVE, kde se lídrem trhu s cca 180 MWp stane polostátní společnost ČEZ, se také urodí řada velkých střešních FVE o výkonu mezi 40- 50 MWp.

Úspěšní žadatelé o dotaci na fotovoltaické elektrárny (od 1 MW výše) v rámci dotačního programu Modernizační fond se etablují z řad velkých developerských firem v oblasti průmyslových parků a skladovacích hal či jejich nájemci.  Mnozí z nich disponují volnými střechami v řádu stovek tisíc metrů čtverečních pro instalace nových FVE.

Absolutní prim v Česku sehrají zahraniční společnosti CTP, Amazon a  Accolade, které uspěly v prvním kole dotačního programu pro nové FVE o výkonu nad 1 MWp v rámci Modernizačního fondu.

Nový lídr střešní fotovoltaiky

Společnost CTP patří v Česku k předním developerům a poskytovatelům průmyslových a skladových hal. V současné době společnost disponuje více než 8,8 milionů metrů čtverečních zastavěné plochy CTP parků a jako jediný developer ve střední a východní Evropě má všechny budovy certifikovány BREEAM a je operačně uhlíkově neutrální. CTP hodlá brzy na svých průmyslových halách v Ostravě-Hrabové a v Novém Jičíně umístit fotovoltaické zdroje výkonu zhruba 20 megawattů.

CTP vedle uhlíkové kompenzace vlastního provozu dále intenzivně pracuje na snížení své uhlíkové stopy pomocí údržby a vylepšení svých stávajících nemovitostí. Vedle výměny zdrojů osvětlení a vytápění se zaměřuje také na snižování produkce odpadů, hospodaření s vodou, přesnější měření spotřeb a jejich optimalizaci. CTP také dlouhodobě připravuje projekty pro instalaci fotovoltaických elektráren na střechy svých projektů o výkonu až 250 MWp.

„Naše parky jako celky skutečně mohou sami vyrobit dokonce více energie, než potřebují pro sebe. A proto přicházíme s myšlenkou ostrovního systému, který nebude obsahovat pouze měkké nestabilní výrobní zdroje a nebude se spoléhat například jen na omezenou dostupnost virtuálního bateriového úložiště v distribuční soustavě,“ vysvětlil Pavel Šiling, který v CTP odpovídá za energetiku. 

CTP při hledání řešení soběstačného průmyslového parku vyloučilo cestu osazení bateriového velkokapacitního úložiště, neboť by šlo nejen o velmi nákladné řešení na pořízení i provoz, ale hlavně by představovalo trvalou zátěž pro životní prostředí, což jde proti hodnotám udržitelnosti, která je pro CTP dlouhodobě stěžejní. Ostrovní systémy proto budou pracovat s použitím tzv. zeleného vodíku.

V roce 2021 firma spustila iniciativu CTPark Island „Off grid 2025“. Cílem je převést největší průmyslové parky v portfoliu na tzv. „ostrovní systémy. S využitím zeleného vodíku budou takto koncipované parky nejen energeticky neutrální, ale dokonce pozitivní – to znamená, že dokáží nabídnout svůj potenciál například okolní elektrické síti nebo ostatním nemovitostem CTP.

Další velké střešní elektrárny

Ve výstavbě velkých střešních FVE v Česku kromě CTP nehodlají zůstat pozadu ani další velké společnosti. Konkurenční developer průmyslových areálů Accolade Holding počítá s instalací nové FVE o výkonu cca 9 megawattů v průmyslovém parku u Chebu. Společnost si na tento projekt již zajistila dotaci ve výši cca 55 miliónů z Modernizačního fondu.

Do velkých střešních FVE hodlá investovat také společnost Veolia, která v Česku ovládá několik tepláren. V rámci teplárenských areálů může vzniknout několik střešních a pozemních FVE o výkonu několika desítek MWp.

Dalším velkým investorem do střešních solárů se stane internetový gigant Amozon. Na střeše logistického areálu u středomoravského Kojetína má do konce června vyrůst nová střešní FVE o výkonu necelých 4 MWp. Tvořit ji bude celkem 8590 monokrystalických panelů, každý o výkonu 460 wattů. Tuto elektrárnu postaví společnost Solar Global.

Pojistka proti zdražení energie

Boom střešních FVE v Česku netáhnou již pouze dotace. Rodí se zde nové projekty elektráren zcela bez podpory, kde je zejména výhodou, že se vyrobená elektrická energie využije přímo v místě spotřeby. Vzhledem na fakt, že životnost elektrárny má být minimálně 30- 40 let a s  ohledem na současný růst cen elektrické energie a zemního plynu nabízí instalace solárních panelů cestu, jak dlouhodobě snížit výdaje za energie.

Pokud si firma pořídí novou FVE, pak se jedná o dobrou investici do své budoucnosti. Po splacení investice v podobě energetických úspor  vyrábí Slunce v podstatě elektřinu zadarmo. Náklady na provoz FVE jsou minimální- jedná se pouze o pojištění či průběžný servis elektrárny.

V neposlední řadě slouží investice do FVE jako pojistka proti zdražování energie a je také nástrojem energetické soběstačnosti. Konec konců, předností sluneční energie je také fakt, že je nezávislá na dodávkách fosilních paliv z Ruska či od arabských šejků.