Proč budou letos výrobci panelů finančně krvácet?
Rekordní růst trhu
Podle analytičky Jenny Chaseové z agentury Bloomberg New Energy Finance (BNEF) se letos očekává, že fotovoltaický průmysl nově nainstaluje 592 gigawattů fotovoltaických elektráren. Jedná se o třetinu více než v roce 2023, který přinesl obří boom solární energetiky ve světě.
Nízké ceny panelů stimulují poptávku na nových trzích, ale současně poškozují výrobce, kteří intenzivně soutěží o udržení podílu na trhu a usilují o prodej přebytečných zásob. V Evropě a Severní Americe se fotovoltaika dále rozvíjí letos rekordním tempem, zatímco Čína jako největší světové trh letos roste pouze malým tempem.
Potíže výrobců a dalších hráčů na trhu
Ceny polykřemíku, základní suroviny pro výrobu fotovoltaických článků, letos poklesly na 4,7 USD/kg, což je obecně úroveň pod výrobní náklady. Proto mnoho výrobců zavírá továrny kvůli údržbě nebo odstavuje výrobní linky.
Podle expertů BNEF se objem výroby polykřemíku v roce 2024 sníží na 1,96 milionu tun, což je dostatečné množství na výrobu 900 GW panelů. Podle BNEF poklesly ceny panelů letos na 0,10 dolarů za watt, což je nejnižší úroveň v historii.
Výroba panelů výrazně převyšuje poptávku. Očekává se, že většina výrobců solárních panelů vykáže v letošním roce ztráty, a proto lze v branži očekávat konsolidaci.
Zatímco tento cyklus v solární fotovoltaice znamená nižší náklady pro developery, ostatní částí fotovoltaického řetězce budou vystaveny problémům. Úspory, které se zaznamenaly u solárních panelů, nestačí k tomu, aby se snížily celkové náklady na nové fotovoltaické instalace, protože inflační tlaky na BOS (tj. zdražení ostatních komponentů jako konstrukce, pojistky, kabeláž, atd.) spolu s rostoucímí úrokovými sazbami způsobují růst celkových cen nových elektráren.