Proč BMW a Ford navyšují investice do baterií s pevným elektrolytem?

Americký startup Solid Power hodlá již v roce 2022 spustit pilotní výrobu revolučních baterií s pevným elektrolytem) na bázi lithia. O tuto technologií jeví seriózní zájem přední automobilky Ford a BMW, které do startuupu opakovaně v minulosti investovaly v řádu stovek milionů amerických dolarů.

Zdroj: Solid Power

 

Sázka na novou technologii

Od roku 2012 americká společnost Solid Power pracuje na nové technologii lithiových baterií. Na rozdíl od tradičních Li-Ion baterií Solid Power vyvíjí technologii s využitím pevného elektrolytu (tzv. SSB nebo- li Solid State Batteries).

Hlavní předností SSB je rychlejší nabíjení, vysoká bezpečnost (tj. nehořlavost) a mnohem vyšší energetická hustota, která oproti standardním Li-Ion bateriím bude nejméně o 50 % lepší. Na vývoji nové technologie se již několik let podílejí automobilky BMW či Ford.

V květnu 2021 BMW a Ford podpořily rozvoj startup Solid Power další finanční injekcí ve výši 130 milionů amerických dolarů. Cíle automobilek je využít novou technologii SSB pro elektromobilitu.

Zahájení pilotní výroby

Startup Solid Power nedávno oznámil, že jeho technologie SSB byla dále zdokonalena. První baterie se budou testovat na pilotní lince, která má být spuštěna v roce 2022. Poté je obě automobilky nasadí do svých vozů v rámci testování.

„Bateriová technologie společnosti Solid Power je důležitá pro budoucnost elektromobilů, a proto do společnosti přímo investujeme,“ říká Ted Miller manažer výzkumu elektrických pohonů ve společnosti Ford. „Díky jednoduššímu designu SSB budeme schopni vyrábět elektromobily levněji a také prodloužíme jejich dojezd“.

V současnosti Solid Power vyrábí 20 amperové SSB s využitím svým automatizovaných výrobních linek. V roce 2022 s podporou společnosti Ford a BMW hodlá startup zahájit výrobu 100 amperových baterií, které mají být cenově dostupnější než v současnosti nejvýše rozšíření Li-Ion baterie.