Problémy s připojováním (1.): „Modrá je průšvih“ aneb, kde Vám E.ON nepřipojí solární elektrárnu?

Boom fotovoltaiky letos pokračuje. V lednu a únoru distribuční společnosti evidují více než 18 000 žádostí o připojení nových fotovoltaických elektráren (FVE). Zejména na jihu Moravy však distribuční společnost EG.D hlásí problémy s připojováním a  dokonce zveřejnila mapu připojitelnosti.  V některých místech sítě společnost omezuji připojování nebo omezuje dodávat přetoky vyrobené elektřiny do sítě.

Zdroj: E.ON

Modrá je problematická

Zájemci o připojení nové FVE si mohou konkrétní situaci v dané oblasti ověřit online na webu EG.D. Tento počin distribuční společnosti pomože zákazníkům a instalačním firmám zorientovat se, co je v dané oblasti ještě možné.

„Zejména by se tak měly eliminovat situace, kdy firmy budou nabízet přetokové zdroje v oblastech, kde to aktuálně není možné,“ uvádí distribuční společnost EG.D v tiskové zprávě.

Varovným signálem na mapě je oblast zbarvené modře. Jedná se o část sítě EG.D, kde je z důvodu technických parametrů připojování nových FVE omezeno. „ Ale neznamená to, že by se domácnost nemohla připojit se zdrojem, který by byl bezpřetokový,“ vysvětluje Libor Kolář, vedoucí rozvoje a akvizic společnosti EG.D.

Bezpřetokový zdroj v praxi znamená, že provozovatel FVE nemůže přebytky vyrobené elektřiny posílat do sítě. V takovémto případě, si nadbytečnou elektřinu může majitel FVE buď ukládat do baterie nebo se musí provoz FVE nastavit tak, aby se vyrobená elektřina okamžitě spotřebovala.

Modrou barvou je vyznačená na mapě EG.D například okolí Zlína na okolí vinařské obce Rajhrad. Problém s připojením přetokových FVE  budou mít také obyvatelé na Břeclavsku nebo lidé z Hovoran nedaleko Brna.

Zkušenosti instalatérů

Podle sdělení společnosti S-Power, která v minulém roce postavila pro zákazníky více než 2 000 nových FVE, se situace s připojováním nových FVE v jednotlivých regionech České republiky liší. Zatímco ČEZ Distribuce účinně reaguje na podané žádosti a distribuční síť na svém území posiluje (byť za cenu čekání), EG.D k navyšování kapacity sítě přistupuje rezervovaněji.

„ČEZ Distribuce na podanou žádost reaguje vždycky. Sice pomalu, ale ochotně. Naproti tomu ze strany EG.D jsme se rozhodnutí o posílení distribuční sítě nedočkali ještě ani jednou. Za uplynulé měsíce se nicméně asi dvakrát stalo, že dříve odmítnutí zákazníci EG.D nám dali echo o posílení sítě v jejich lokalitě. Druhý pokus o podání žádosti o připojení pak vyšel,“ konstatuje Jaroslav Šuvarský, jednatel společnosti S-Power.

Podle Šuvarského  distribuční společnost v regionu Prahy -PRE distribuce – zatím problémy s nedostatečností sítě neřeší. „V roce 2022 jsme v sítí PRE distribuce zaznamenali pouze jediný případ s problematickým připojováním nových FVE. I to se ale časem může změnit s rozmachem větších fotovoltaik o instalovaném výkonu do 50 kWp bez nutnosti stavebního povolení a licence,“ uzavírá Šuvarský.

Investice do sítě jako možné řešení?

Kvůli enormnímu boomu FVE  a ideálním osvitovým podmínkám se nejvíce nového výkonu koncentruje v Jihomoravském a Zlínském kraji, kde jsou nyní největší problémy s připojováním nových zdrojů.

Od roku 2018 EG.D připojila 18 500 nových FVE, z toho 11 500 se instalovalo loňský rok. Počty žádostí o připojení do sítě meziročně stouply o 430 procent, uvádí společnost.

Podle Koláře sice E.GD připravuje miliardové investice do posílení kapacity distribučních sítí, ale jejich realizace v některých oblastech může trvat roky. Po posílení infrastruktury by se pak v budoucnu mohly „bezpřetokové FVE“ proměnit  na standardní zdroje, které umožňují dodávky přebytečné elektřiny do sítě.

„Data, na základě kterých je to publikováno na mapě, jsou živá data, se kterými pracují technici. Jakmile technik zjistí, že daná část území, je z hlediska minulých požadavků vyčerpána, automaticky se to do mapy propíše,“ uvádí Kolář.

Distributoři také naléhají na MPO a vládu, aby zjednodušila a zrychlila povolovací procesy pro výstavbu a posílení distribučních sítí za účelem integrace OZE a jejich regulaci. V současnosti výstavby nových liniových vedení trvá několik let.

Na nedávném jednání na MPO se zástupci distributorů vyjádřili, že budoucí integrace obtížně predikovatelných OZE může v příštích 10 letech dosáhnout investice do rozvoje sítí v rozsahu až cca 100 miliard korun. Integrace OZE povede k významně vyšším požadavkům na dispečerské řízení, vzájemnou komunikaci a využívání služeb od výrobců a zákazníků.