Případová studie: Jak obstál v reálném provozu vodíkový generátor H2BASE na festivalu ROCK FOR PEOPLE 2021?

Letošní rok je pro DEVINN zásadní. V červnu náš vodíkový generátor H2BASE napájel zázemí Festivalu architektury a pár týdnů na to pomohl s napájením oblastí Moravy zasažené tornádem. To jsme ale nevěděli, že v červenci na nás čeká spolupráce s gigantem mezi českými hudebními festivaly – Rock for People.

Zdroj: Devinn

Náhrada diesel agregátů

Hudební festivaly jsou prostředím, pro které je H2BASE stvořený – velmi často jde o akce, kam je problém přivézt elektřinu ze sítě, a tak zde klasické zásuvky buď vůbec nejsou, nebo pro pohánění velkého množství audiovizuální techniky nejsou vhodné.

Ve velkém tak roli primárního zdroje přebírají dieselové agregáty, které ale každou minutu provozu produkují hromadu skleníkových plynů. A u oxidu uhličitého to nekončí – provoz elektrocentrály spalující naftu navíc provází hluk a zápach, který organizátory festivalů nutí toto zařízení umístit někam do zázemí.

Právě tento problém řešil tým zavedeného českého hudebního festivalu Rock for People. Letošní ročník festivalu s sebou nesl velký důraz na udržitelnost a ekologická témata, a ředitel festivalu Rock for People Michal Thomes hledal směr, kterým se vydat.

Vodík jako palivo budoucnosti

A tak narazil na vodík a náš generátor. „Vodík má jako palivo řadu úžasných vlastností – kromě absolutní bezemisnosti třeba i skvělou obnovitelnost. Mít tedy zařízení, které funguje jako klasická elektrocentrála, jen z ní místo dýmu jde destilovaná voda, pro nás je hodně zajímavé,“ popisuje Michal Thomes.

„Jsme nadšeni tím, že se tým DEVINN rozhodl H2BASE uvést do oficiálního provozu právě na Rock for People Hope. Pro náš festival i další hudební, kulturní a společenské akce se tím otevírá zcela nová kapitola. Ostatně, přístup festivalů k obnovitelným energiím a dalším klimatickým opatřením řeší stále více managementů kapel. Často se rozhodují právě na základě těchto aspektů,“ dodává ředitel festivalu. A kapel, které více a více řeší uhlíkovou stopu festivalů, je řada. Zřejmě nejznámějším případem jsou britští Coldplay.

Vodíkový generátor H2BASE uspěl v provozu

Pohánět něco tak velkého jako je stage na hudebním festivalu byl zatím nejsložitější úkol, který před námi a naším vodíkovým generátorem H2BASE stál.

„Museli jsme se připravit jednak na poměrně velký odběr, ale také na proudové špičky, které jsou pro audiovizuální techniku typické. Akce navíc byla dvoudenní, takže bylo nutné kromě vodíku v jednom z našich modulů nechat dovézt ještě dva další průmyslové svazky.“ vysvětluje Karel Souček, vedoucí vývoje DEVINN.

„Vše ale proběhlo, jak mělo, přes drobné technické komplikace dokázal H2BASE celé pódium zvukově i světelně uživit. Tato akce navíc byla pro nás i pro H2BASE velkou zkušeností, která nás posunula o několik mílových kroků dál,“ dodává Souček.

H2BASE díky svému nápadnému vizuálu na festivalu přilákal mnoho návštěvníků zahrnující odbornou veřejnost a řadu novinářů. Velkým úspěchem byl zájem více než 40 zástupců města, kraje, ale také kulturních nebo podnikatelských subjektů.

A spokojenost je cítit i na straně festivalu: „H2BASE rádi nazýváme „nehudebním headlinerem“ letošního Rock for People. Jednalo se o světovou premiéru využití palivového článku jako zdroje elektrické energie na hudebním festivalu. Ve spolupráci s DEVINNem jsme v praxi ukázali, že vodík může být využitelným bezemisním zdrojem elektrické energie i v oblasti pořádání kulturních akcí,“ upřesnil ředitel festivalu.

A  co bude dál?

Naše spolupráce letošním Rock for People rozhodně nekončí. „Pro nás je letošní angažmá H2BASE jen začátkem cesty, rádi bychom si vodík v budoucnu sami vyráběli pomocí obnovitelných zdrojů, protože jejich potenciál v našem Festival parku je velký,“ sdělila týdeníku HROT mediální zástupkyně festivalu Anna Mašátová.

„I v DEVINNu ve spolupráci s Michalem Thomesem vidíme obrovský potenciál. Právě kulturní akce jsou pro H2BASE ideálním působištěm, a ta chuť posouvat vodíkovou infrastrukturu dál a dál je u pana Thomese velká podobně jako u nás. Těšíme se, co společně v budoucnu vymyslíme,“ říká Luboš Hajský, CEO firmy DEVINN.