Prezident Zeman vybídl k omezení dotací pro solární elektrárny

Prezident Miloš Zeman v diskuzním pořadu televize Prima Partie minulou neděli kritizoval podporu solárních elektráren v minulosti. Podle Zemana je osekání podpory cestou, jak získat zdroje pro financování ekonomických opatření v boji proti současné ekonomické krizi způsobené koronavirem.

Zdroj: Hrad.cz

Zdroj: Hrad.cz

Zrušení podpory solárům a daňových výjimek

„Každý rok platíme ze státního rozpočtu v dotacích 30 miliard solárním baronům díky nesmyslným zákonům, které se přijaly v minulosti, a které zatím nikdo neměl odvahu zrušit,“ řekl Zeman.

 

Pokud by se tyto výdaje na podporu obnovitelných zdrojů zrušily, pak by to představovalo jeden z příkladů úspor pro financování ekonomické krize způsobené pandemií.

 

„Premiér Babiš mi slíbil, že předloží návrh příslušného zákona, který toto vyřeší,“ dodal Zeman. Tento zákon by během následujících týdnů měl zamířit na projednání v parlamentu.

 

„Dokonce ministr průmyslu Havlíček jedná v Bruselu  o překompenzaci OZE, čímž se ušetří asi 7 miliard korun. „Solární elektrárny produkují jen 3 procenta elektrické energie, ale stojí nás to ročně desítky miliard,“ zdůraznil Zeman.

 

Podle Zemana by se daly ušetřit peníze zrušením některých daňových výjimek. „Uvědomte si, že existují daňové výjimky, jejichž souhrn činí 318 miliard korun. Máte nejrůznější osvobození od daně, takže daňový poplatník se raduje, že nemusí platit daně. Ale ty za něj platí někdo jiný. Kdyby došlo na radikální řešení, má stát k dispozici těchto 318 miliard plus dalších 30 z dotací na solární energii,“ řekl Zeman. Sám však nevěří, že by mohlo dojít ke zrušení všech výjimek.

 

Ekonomika se kvůli pandemii nezhroutí

 

Prezident Zeman tvrdí, že ekonomika se následkem pandemie nezhroutí. „Ekonomika se nezastaví, protože na rozdíl od války stojí budovy, stojí stroje,“ míní Zeman. Ekonomy vyzval, aby se nenechali ovlivnit profesní deformací, nejdůležitější je lidské zdraví. Život se podle Zemana nedá vyměnit za ekonomický růst. „Ztratíme možná dva či tři měsíce, ale zachráníme řadu lidských životů,“ dodal.

 

Do prognóz o budoucím vývoji krize je podle Zemana třeba zahrnout i opatření vlády. „Nezbytně nutné jsou dvě věci – jednak fiskální expanze, ale také úvěrová expanze,“ řekl Zeman. Poukázal přitom na vyšší deficit státního rozpočtu, důležité jsou podle něj především investice, ne spotřeba. Banky by zase měly poskytovat podnikům hodně úvěrů.