Premiér Fiala slavnostně otevřel obří fotovoltaiku na Kongresovém centru v Praze
Efektivní řešení
Akcionáři Kongresového centra Praha jsou Ministerstvo financí ČR a hlavní město Praha. „Jsem rád, že KCP, jako veřejně vlastněná společnost, jde příkladem. Energetické úspory a nové obnovitelné zdroje jsou přesně to, co v současné situaci potřebujeme, abychom snižovali náklady na energie a zvýšili svou energetickou soběstačnost a nezávislost na energiích z Ruska,“ uvedl při návštěvě Kongresového centra Praha předseda české vlády Petr Fiala.
„U českých firem i veřejných institucí pozorujeme v poslední době jasný trend: snižování nákladů na energie jde ruku v ruce s důslednou dekarbonizací a úsilím o celkově udržitelnější fungování. Naším úkolem v ČEZ je tomu co nejvíce napomoci. Největší fotovoltaika v centru Prahy doplní jeden z největších projektů energetických úspor v České republice a navýší úspory Kongresového centra Praha o dalších více než 5 milionů ročně,“ doplnil generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Výstavba fotovoltaické elektrárny, na které se vedle ČEZ ESCO podílí i společnost GreenBuddies, byla zahájena v průběhu českého předsednictví Evropské unie, při kterém hraje KCP důležitou úlohu, protože je místem konání neformálních zasedání Rady EU.
„O fotovoltaické elektrárně na střeše KCP jsme uvažovali už před několika lety. I když máme do konce roku sjednánu velmi dobrou cenu za elektřinu, dění na trhu s energiemi nás přimělo tento záměr urychlit a rozhodli jsme se s instalací začít ještě během českého předsednictví. Fotovoltaika pokryje asi deset procent spotřeby energií KCP, navíc je přímo provázaná s komplexním projektem energetických úspor, který u nás běží šestým rokem a každoročně nám šetří více než 30 mil. korun,“ vysvětluje Aleš Bartůněk, předseda představenstva KCP.
Fotovoltaika za 1 Kč
KCP využije inovativní model ČEZ ESCO zvaný „Fotovoltaika za 1 Kč“. Elektrárnu o instalovaném výkonu 936 kWp tak získá KCP bez jakýchkoliv investičních nákladů. Náklady projektu totiž nese dodavatel ČEZ ESCO, který fotovoltaiku pro zákazníka postaví a následně ji bude provozovat. KCP bude investici splácet v ceně odebírané elektřiny. Po ukončení 13letého kontraktu Kongresové centrum Praha FVE za pouhou jednu korunu odkoupí a dále si bude vyrábět vlastní energii.
Stavba fotovoltaické elektrárny v centru Prahy a o rozměrech větších, než je fotbalové hřiště, není jednoduchou záležitostí. Projektanti například museli zkouškami na vzorku panelů umístěných na střeše dokázat, že sluneční paprsky dopadající na jejich povrch nebudou oslňovat nejen blízké okolí, ale ani například návštěvníky několik kilometrů vzdálené Petřínské rozhledny. Navzdory těmto překážkám je tempo instalace rychlé – něco málo přes půl roku bude v čase dělit zahájení projekčních příprav a umístění posledního panelu.
Projekt EPC v Kongresovém centru Praha
O snížení energetické náročnosti objektu se snaží vedení KCP už od roku 2016, kdy byl realizován technologicky unikátní energeticky úsporný projekt řešený metodou EPC, který pro KCP realizuje společnost ENESA ze skupiny ČEZ ESCO. EPC znamená, že dodavatel za velikost úspor přímo ručí ve smlouvě.
Díky modernizaci vytápění, vzduchotechniky, osvětlení a kogeneraci za 135 mil. korun se zde jen letos podařilo snížit náklady na energii přepočteno na současné vysoké ceny o 50 mil. korun. Celková garantovaná úspora za 10 let existence projektu dosáhne nejméně 235 milionů korun a sníží spotřebu o 30 procent.
„EPC projekt v Kongresovém centru Praha si drží primát v oblasti technologické provázanosti, kdy se v maximální možné míře využívá synergie mezi vytápěním a vzduchotechnikou. Díky promyšlenému technickému řešení zde stoprocentně platí, že nejlevnější energie je ta, která se nespotřebuje. Fotovoltaika na střeše provoz budovy ještě zlevní, a navíc sníží uhlíkovou stopu objektu,“ vysvětluje Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO.
Pokročilé technologie
„V této jedné z největších střešních instalací v Česku uplatňujeme naše bohaté zkušenosti z podobných projektů střešních a pozemních elektráren u nás i v zahraničí. Používáme střídače SolarEdge, které minimalizují napětí během poruchy, a v souladu s moderními trendy využíváme také střešní konstrukce, které se neupevňují vrtáním do střechy, ale jen zatížením,“ uzavírá Aleš Spáčil, obchodní ředitel společnosti Greenbuddies, která se stará o instalaci fotovoltaiky.
Střecha Kongresového centra pojme přes dva tisíce solárních panelů, které budou mít výkon téměř 1 MW. Instalační technici se pohybují ve výšce 40 m a pokládají téměř dvacet tisíc metrů kabelů. Použity jsou střídače SolarEdge, které minimalizují napětí během poruchy a jsou tím vhodné pro případný hasičský zásah. Moderní technologie střešní konstrukce umožňuje upevnění pouhým zatížením, bez nutnosti vrtání do střechy. Poslouží k tomu betonové dlaždice o celkové hmotnosti větší než 62 tun.
„Zaštítili jsme všechny etapy projektu, od přípravy projektové dokumentace přes zajištění veškerých povolení a nákupu komponent až po výstavbu a zprovoznění dodávané technologie,“ říká Aleš Spáčil, obchodní ředitel a spoluzakladatel společnosti Greenbuddies.
Díky konstruktivnímu a praktickému přístupu památkářů se povolovací proces podařilo úspěšně dokončit. Vzhledem k tomu, že Kongresové centrum se částečně nachází v ochranném pásmu metra, celý projekt prošel schválením rovněž Dopravního podniku hlavního města Prahy. Se spuštěním elektrárny se počítá už na jaře příštího roku.
Více než 700 MWp instalací
Česká firma Greenbuddies spolupracuje na této stavbě s energetickou společností ČEZ. Touto společností byli Greenbuddies vybráni i díky svým bohatým zkušenostem s velkými střešními instalacemi v zahraničí jako například v holandském Arnhemu (s instalovaným výkonem 4,3 MW) nebo Tilburgu (2,8 MW).
Za posledních 5 let společnost Greenbuddies dokončila více než 700 MWp fotovoltaických elektráren a nainstalovala téměř 1 750 000 fotovoltaických modulů. Mnoho jejích zahraničních instalací proměnilo nevyužité pozemky a střechy v moderní solární elektrárny.
Ty společnost budovala také na řadě brownfieldů jako například na bývalém nákladovém nádraží ve Frankfurtu nad Mohanem, v Čepinu ve vnitrozemí Chorvatska v areálu výrobny slunečnicového oleje, v objektu vodárny v Briesenu nebo v třídírně oblečení holandské odnože Armády spásy v Deventeru. Nový rozměr dala také parkovací ploše pro 460 aut v lázních Lutzmannsburg v Rakousku instalací solárních parkovacích přístřešků, tzv. carportů.
Společnost Greenbuddies realizuje svou první stavbu v Čechách právě na Kongresovém centru Praha a pokračuje dalšími projekty v Mladé Boleslavi. V lokalitě Ovčáry připravuje pro investora zhodnocení nevyužitého pozemku v industriální zóně kolínské automobilky. Pro developerskou společnost Accolade postaví solární elektrárny na střechách osmi hal v logistickém parku Ostrov u Stříbra a další projekty chystá mimo jiné i na střechách diskontního řetězce PENNY, společnosti Ravak a Unipressu Turnov.