Premiér Fiala: Odstraníme administrativní bariéry pro stavbu nových zelených elektráren

„Česká republika nyní pracuje na komplexní přeměně energetiky,“ zdůraznil včera ve svém novoročním projevu k občanům předseda vlády Petr Fiala. Podle Fialy je v této souvislosti nutné rozvíjet jadernou energetiku a rušit administrativní bariéry pro stavbu nových elektráren z obnovitelných zdrojů.

Zdroj: Vláda ČR

Energetická soběstačnost je prioritou

Ve svém projevu premiér konstatoval, že v energetice nemůžeme být jednostranně závislí na východních dodávkách a být přes ně ekonomicky vydíraní. „Naším cílem musí být plná energetická bezpečnost a suverenita České republiky. Tedy stav, kdy budeme mít více dodavatelů, které budeme moci v případě nějakého problému vzájemně nahradit,“ prohlásil Fiala.

To je důvod, proč v současnosti pracujeme na komplexní přeměně naší energetiky. Je to ale náročný proces, protože energetiku nelze změnit z měsíce na měsíc. „Najít nové dodavatele, nové způsoby dopravy, postavit ropovody, plynovody, nové zdroje elektřiny, navýšit kapacitu rozvodných sítí, to vše bude trvat několik let,“ řekl Fiala.

Legislativní zpoždění

Proces proměny energetiky je spojen s rozvojem jaderných zdrojů a obnovitelných zdrojů. „Proto rušíme administrativní bariéry pro stavbu nových elektráren z obnovitelných zdrojů. A budeme v tom pokračovat i letos,“ zdůraznil ve svém projevu Fiala.

V polovině prosince Poslanecká sněmovna schválila takzvanou malou novelu energetického zákona, přezdívanou jako Lex OZE I. Jejím cílem je odstranit zbytečně bariéry ve výstavbě nových obnovitelných zdrojů energie (OZE), zejména fotovoltaických elektráren.

Nově přijatá novela zvyšuje hranici pro povinnost žádat o licenci na výrobu elektřiny a pro povinnost žádat o územní rozhodnutí a stavební povolení pro střešní solární elektrárny z 10 na 50 kW. Bohužel legislativní proces se trochu zadrhl.

Senát se v prosinci k Lex OZE I nedostal, a tudíž hned od Nového roku platit nemůže. Senátoři se nicméně sejdou na jednání ve středu 11. ledna, takže by novela mohla být schválena poměrně brzo. Jenže na programu lednové schůze Senátu zatím tato předloha uvedena není.

Pokud by ji Senát schválil a podepsal prezident, začala by Lex OZE I platit ihned poté, jakmile bude zveřejněna ve Sbírce zákonů. Pokud se nic v tomto procesu nezkomplikuje, pak Lex OZE I může začít platit během ledna či února 2023.