Premiér Fiala: Chystáme úpravu legislativy, která posílí rozvoj obnovitelných zdrojů v Česku
Nová legislativa
Českou podle premiéra Petra Fialy výrazně zaostává ve rozvoji fotovoltaiky a OZE všeobecně. To byl mimo jiné důvod proč, se premiér Fiala včera vydal na návštěvu energeticky samostatné obce Kněžice ve Středočeském kraji.
„Musíme posílit energie z obnovitelných zdrojů. Naše koalice připravuje legislativu, která umožní sdílet energii v rámci obce a tím zajistit její naprostou soběstačnost,“ prohlásil včera Fiala během návštěvy obce Kněžice.
„Kněžicemi by se měli inspirovat i další obce a my bychom jim proto měli vytvořit podmínky, které jim zajistí finančně dostupné energie. Česko ovšem nemá mnoho možností,“ dodal Fiala.
100 tisíc solárů jako priorita v energetice
Fiala již dříve prohlásil, že považuje za důležité, abychom mohli mít jadernou energii, jádro jako čistý podporovaný zdroj.
Český stát podle něj chce zároveň rozvíjet obnovitelné zdroje energie v mnohem větší míře než dosud. V programovém prohlášení Fialovy vlády se vyzdvihuje to, že prioritou je podpora rozvoje jaderné energetiky a decentralizovaných obnovitelných zdrojů s důrazem na energetickou bezpečnost, soběstačnost, klimatické cíle a dostupné dodávky energií.
Oblast obnovitelných zdrojů je téměř zanedbatelná, a to chce Fiala změnit. „Musíme pohnout se pohnout z místa, v tomto odvětví jsme výrazně pozadu. Náš plán je 100 tisíc fotovoltaik na střechách domů do konce tohoto volebního období,“ dodal Fiala.
Klíčová role fotovoltaiky
V programovém prohlášení Fialovy vlády se Green Deal považuje za příležitost pro investice do udržitelného rozvoje, čistých a obnovitelných zdrojů. Současně jde o příležitost pro rozvoj cirkulární ekonomiky a modernizace české ekonomiky s důrazem na zlepšení kvality života a životní prostředí.
Pokud se jedná o rozvoj energetiky, pak nová vláda Petra Fialy by se měla přednostně soustředit na zmiňované decentralizované obnovitelné zdroje, a zejména na fotovoltaiku. Cílem vlády je rehabilitovat fotovoltaiku v Česku a přispět k tomu, aby do roku 2025 na minimálně 100 000 tuzemských střechách vznikly nové fotovoltaické elektrárny.
„Do konce roku 2022 připravíme nový energetický zákon, který bude obsahovat principy a požadavky na komunitní energetiku,“ uvádí se v programové prohlášení vlády.
Díky tomu se vlastníkům zjednoduší instalace fotovoltaických zařízení na domech a získanou energii budou moci sdílet nebo prodávat. Obce a společenství hodlá stát podpořit v jejich snahách zjednodušit administrativu ve stavebnictví.