Premiér Fiala: Česko musí nadcházející léta využít k transformaci energetiky

Česká republika prochází velmi složitým obdobím, kdy čelí bezprecedentní energetické krizi. „Jsem si jist, že nás tato krize neporazí. Ale doufám ještě v něco lepšího – že se stane katalyzátorem změny a technologického vývoje,“ uvedl nedávno ve svém projevu Petr Fiala, předseda vlády ČR a předseda ODS.

Zdroj: Vláda ČR

Průlomový rok

Podle premiéra Fiala si rok 2022 budeme jistě pamatovat jako přelomový. Válka na Ukrajině otřásla mezinárodním pořádkem, otestovala naše spojenecké vztahy – a v neposlední řadě nám také ukázala, jak moc nás poškozuje závislost na zdrojích a surovinách z rizikových zemí.

„Celá Evropa byla donucena radikálně přehodnotit své energetické plány. Doba bezstarostnosti, kdy jsme starost o svou bezpečnost přenechali Spojeným státům a naši energetiku a výrobu zase do velké míry „delegovali“ do Ruska nebo Číny, s touto krizí definitivně skončila,“ uvedl minulý týden ve svém projevu premiér Fiala.

Některé země byly na krizi připraveny lépe a dokázaly si zajistit už dříve pestré zdroje. To ale neplatí pro Českou republiku, která kvůli ruskému omezování dodávek čelí nebývalému zdražování cen elektřiny a plynu, a musí urychleně hledat alternativy.

„To je situace, která nás bytostně ohrožuje a se kterou si musíme poradit. Proto vláda  rozhodla o snížení cen elektřiny pro domácnosti, firmy i veřejný sektor. Vedle toho děláme kroky, abychom vůbec energii měli, zajistili jsme kapacity v terminálu na zkapalněný plyn v nizozemském Eemshavenu,“ zdůraznil Fiala.

Nezdravá závislost

Podle Fialy vláda pracuje na dlouhodobých systémových řešeních, zejména na takových, které posílí naši energetickou bezpečnost a nezávislost.

„Rozhodně to není snadné, neboť 40 % naší elektřiny dnes vyrábíme z hnědého uhlí. Naše doprava, průmysl nebo vytápění jsou nezdravě závislé na fosilních surovinách, které musíme z velké části dovážet,“ řekl Fiala.

Aby se Česká republika stala energeticky suverénním státem, je nutné, abychom v naší ekonomice navýšili podíl elektřiny – a tuto elektřinu v co největší míře získávali ze zdrojů, které dokážeme lépe kontrolovat, a to je vedle obnovitelných zdrojů především jádro.

„Vláda v této věci podniká několik důležitých kroků: Zahájili jsme transformaci společnosti ČEZ, abychom získali větší kontrolu nad jadernými elektrárnami. Odblokovali jsme tendr na dostavbu Dukovan, který byl delší dobu nepochopitelně zmrazen,“ dodal Fiala.

Sázka na inovace

Fiala ve svém projevu dále uvedl, že vláda připravil zákon, který zásadně zjednoduší budování jaderných elektráren a obnovitelných zdrojů energie.

„A podporujeme také inovace v jaderné energetice, především v oblasti vývoje malých modulárních reaktorů,“ pronesl Fiala.

To je důvod, proč se v areálu jaderné elektrárny Temelín zahájí pilotní projekt, kde se budou testovat možnosti malých modulárních reaktorů (MMR) nové generace. Technologie MMR  se rychle rozvíjí, definují se mezinárodní standardy.

„Jsme přesvědčeni, že MMR představují naději na další rozvoj jaderné energetiky. Jsou to menší, sériově vyráběná zařízení, které do velké míry překonávají některé nevýhody stávajících reaktorů, které jsou stavěny jak se říká „na míru“. Už v řádu let mohou doplnit či postupně nahradit část dosluhujících elektráren a tepláren,“ zdůraznil Fiala.

Restart energetiky

Podle Fialy se Česko do budoucna bez jaderné energie neobejde. Je to cesta, jak na jedné straně splnit evropské klimatické cíle, a kromě toho je to v našich zeměpisných podmínkách i nezbytnost. I z toho důvodu se naše země řadí k předním podporovatelům jaderné energie i v rámci Evropské unie.

„Procházíme složitým obdobím, čelíme energetické krizi, ale jsem si jist, že nás tato krize neporazí. Ale doufám ještě v něco lepšího – že se stane katalyzátorem změny a technologického vývoje,“ upřesnil Fiala.

Ve svém projevu Fiala připustil, že Česko musí nadcházející léta využít k transformaci a restartu své energetiky.

„Je to obtížná, dlouhá cesta, ale jak rychlá a úspěšná tato změna bude, záleží do velké míry na našich ambicích v oblasti inovací – na podpoře domácího výzkumu, na úspěšné synergii firem a vědců, na mezinárodní spolupráci s našimi partnery,“ uzavřel Fiala.