Premiér Babiš: Vláda chystá zákon, který má omezit dotace pro solární elektrárny z minulosti

Premiér české republiky Andrej Babiš považuje nadměrné dotace pro fotovoltaické elektrárny z minulosti za velké finanční břemeno pro Českou republiku. V nedávném rozhovoru pro deník Právo se Babiš také staví „poměrně rezervovaně“ k záměrům k plánům Bruselu na dosažení uhlíkové neutrality.

Zdroj: Vláda ČR

Zdroj: Vláda ČR

Skepse vůči uhlíkové neutralitě

„K návrhům z Bruselu na dosažení uhlíkové neutrality se budeme stavět pragmaticky, nenecháme se strhnout k fanatickým zeleným opatřením, která by ohrozila náš průmysl a pracovní místa,“ zdůraznil Babiš v rozhovoru pro Právo premiér a lídr ANO Andrej Babiš.

 

Při jednání v Bruselu v prosinci 2019 Babiš se za Českou republiku přihlásil k závazku na dosažení uhlíkové neutrality v roce 2050 výměnou za to, že jádro bylo zařazeno mezi čisté zdroje. Podle Babiše šlo z jeho strany o taktické vyjednávání.

 

“To, že se k deklaraci Varšava nepřipojila, je dáno politickým i pragmatickým rozhodnutím. My jsme řekli, že uzavřít uhelné elektrárny a dosáhnout uhlíkové neutrality v ČR můžeme, jen když budeme investovat do jádra. Za to jsem bojoval sám proti všem. Šlo o taktické vyjednávání i kvůli tomu, abychom získali peníze z evropských fondů. S Polskem jsme také prosadili vznik transformačního fondu, kde má být asi 100 miliard eur,” řekl Babiš.

 

„Pro nás je klimatická změna otázka sucha, zabezpečení vody pro lidi, průmysl, zemědělství a boj proti kůrovci. Každému je asi jasné, že s klimatem se něco děje a že to začíná mít dopad na naše životy,“ uvedl dále Babiš.

 

Jak upřesnil Babiš Česko bude realizovat plán, jak zachytávat dešťovou vodu pro města a obce a také projekty na výsadbu stromů a sazenic. „Máme kotlíkové dotace a postupně se chceme připravit na to, jak ukončit spalování uhlí,“ vysvětlil premiér s tím, že kritizuje „hysterii zeleného europarlamentu“.

Omezení dotací pro solární elektrárny

V rozhovoru pro deník Právo Babiš prohlásil, že chce brzy přijít s návrhem zákona, který by v Česku omezil dotace na solární elektrárny, které byly postaveny v minulosti.

 

Podle Babiše došlo v předchozích letech k nadměrné podpoře obnovitelných zdrojů. “Nebýt toho solárního tunelu za vlády ODS, který nás ročně stojí 30 miliard, mohli jsme mít přebytkové rozpočty. A dalších deset let půjde 300 miliard do kapes solárním baronům. Na obnovitelné doplácejí firmy a občané miliardy ročně,” kritizoval Babiš veřejnou podporu obnovitelným zdrojům.

 

„Zatím analyzujeme, zda dotace na obnovitelné zdroje nejsou překompenzované. Určitě návrh předložím tak, aby byl v souladu se zákonem,“ doplnil premiér.

 

Premiér Babiš se neobává ani případných arbitráží či sankcí ze strany Evropské unie.

 

“Pokud jde o návrhy z EU, tak se k nim budeme stavět racionálně, nechceme ohrožovat náš průmysl a pracovní místa. Ohrožení automobilového průmyslu už vnímá vícero států. Nenecháme si od Evropy vnucovat věci, které by měly ohrožovat naše hospodářství,“ uzavřel Babiš.