Premiér Babiš posvětil výstavbu „plovoucího solárního Temelína“ v Ústeckém kraji
„ Na druhé straně jsme v situaci, kdy platíme desítky miliard za solární tunel tradičních zkorumpovaných politických stran, takže nejdříve musíme ověřit nákladnost takového projektu,“ uvedl premiér Babiš.
Pokud by se jezera propojila, pak by na jejich hladině mohla vzniknout plovoucí fotovoltaická elektrárna (PFVE) o výkonem jaderné elektrárny ve výši až 2 GW. Podobné projekty se již realizují například v Číně, další PFVE v řádech desítek až stovek MW vznikají v Holandsku.
„Projekt je klíčový v souvislosti se zadržování vody v krajině, což je v kontextu s problémem sucha nanejvýš aktuální,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec a dodává: „Pokud by se jezera propojila, vznikl by samozřejmě obrovský vodní zdroj něco jako Vltavská kaskáda.“
„Máme za úkol do poloviny příštího roku připravit studii proveditelnosti v kontextu se zahlazováním následků hornické činnosti. Situaci chceme důkladně zanalyzovat ze všech úhlů pohledu a vládě předložit konkrétní návrh řešení,“ uzavřel ředitel PKÚ Petr Lenc.
Vláda by tak o formě hydrické rekultivace mohla rozhodnout do roku 2021.