Reakce na schválení novely zákona o POZE (2.): Vyjádření premiéra Babiše

Ve středu 14.7.2021 Poslanecká sněmovna ve třetím čtení schválila kontroverzní novelu zákona o podporovaných zdrojích energie. Novela zavádí pro kontrolu překompenzace velmi striktní hodnotu IRR z 6,3 % pro fotovoltaiky a současné zavedení či zvýšení solární daně 10 % (na 20 %) pro majitele velkých FVE postavených v letech 2009-2010. Naše redakce Vám přináší seriál, ve kterém „mapuje“ reakce solárníků, investorů a politiků na téma novely. Ve druhé části seriálu představujeme komentář premiéra Babiše k novele.

 

Zdroj: QCells

Předvolební guláš

S blížícími se parlamentními volbami houstne i politická atmosféra v Česku. Toto se promítá i v chování a komunikaci předních politických špiček,  včetně premiéra Babiše, který uvítal nedávné schválení retroaktivního snížení podpory velkých fotovoltaických elektráren z minulosti. Ve svém prohlášení na sociální síti Facebook se premiér Babiš rozlítil nad počínáním takzvaných demokratických stran.

Po schválení novely zákona o podporovaných zdrojích energie (NZPOZE) ve 3. čtení v parlamentu dojde ke navýšení solární daně a také ke snížení podpory v rámci tzv. kontroly překompenzace. Nejvíce mají být postiženi provozovatelé fotovoltaických elektráren z let 2009-2010, což umožnili poslanci schválením NZPOZE.

Za tento počin premiér Babiš pochválil ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO). Snížení podpory pro fotovoltaiky Babiš označil za konec solárního tunelu z roku 2010. Od té doby stát dle slova premiéra přišel o 572 miliard korun.

„A my jsme tomu udělali ve Sněmovně konec, čímž jsme ušetřili 80 miliard. A to, co se stalo potom v Poslanecké sněmovně, vejde do dějin, protože dvě koalice PirátoStan a ODS, KDU a TOPka, chtěly dokonce, si představte tu neuvěřitelnou drzost, chtěly opět na poslední chvíli navýšit podporu pro solárníky, a málem prošel jejich brutální návrh na zvýšení marže zisků těchto solárníků, což by nás stálo 50 miliard,“ uvedl Babiš na svém FB profilu.

„A šlo by to zase tomu solárnímu tunelu. A totálně zlobbovaná koalice SPOLU, to znamená ODS, KDU a TOPka, tam byl takovej zmatek, že dokonce při hlasování neschválila svůj vlastní návrh. Takže my jsme byli pár minut od druhého tunelu. Ale nakonec jsme to uhráli,“ konstatoval Babiš.

O čem se mlčí?

Retroaktivní snížení podpory pro FVE z minulosti je velmi sporný krok. Pokud toto opatření schválí Senát a podepíší jej prezident, pak to způsobí poškození investic v řádu stovek miliard Kč.

V této souvislosti může dojít ze strany provozovatelů FVE k soudním sporům a arbitrážím s českým státem. Vzhledem k tomu, že řada provozovatelů dotčených FVE pochází ze zahraničí, hrozí státu poškození mezinárodní pověsti Česka jako „bezpečné země“ pro investování.

O tomto možném úskalí však politici před volbami mlčí…