Preference solárních panelů na polích může být pro zemědělce rizikem?

Asociace soukromého zemědělství ČR upozorňuje, že pozměňovací návrh k novele zákona o obnovitelných zdrojích energie, podle kterého by mělo být budování energetických zdrojů s výkonem nad 1 MWh veřejným zájmem, by mohl mít minimálně v některých lokalitách velmi negativní dopad do zemědělského hospodaření. Část zemědělské půdy totiž může být s využitím uvedeného pozměňovacího zákona použita místo pěstování plodin nebo chovu hospodářských zvířat právě k energetickým účelům, zejména pak k instalaci solárních panelů.

Zdroj: Photon Energy

Velké riziko pro zemědělství

Základní filosofie pozměňovacího návrhu – posílit práva vlastníků zemědělských pozemků, je sice obecně správná, zejména za situace, kdy jsou vlastníci půdy v ČR prostřednictvím celé řady zákonů a vyhlášek na svých právech často neúměrně kráceni. Problém ovšem je, že posílení práv vlastníků půdy prostřednictvím preference veřejného zájmu za situace, kdy má jednak mnoho vlastníků vzhledem k rostoucím nákladům na živobytí hluboko do kapsy, a zároveň raketově roste v rámci hledání energetických alternativ poptávka především po fotovoltaických elektrárnách, nahrává vlastníkům k možným pronájmům, nebo prodejům půdy pro tyto účely. Ekonomicky by na tom vlastníci jistě vydělali více, než za pacht či pronájem půdy k zemědělskému hospodaření.

Zmíněný pozměňovací návrh považuje za velké riziko nejen Asociace soukromého zemědělství ČR, ale pokud je nám známo, tak i další nevládní organizace působící v zemědělském sektoru, které také plně podporují výrobu energií z obnovitelných zdrojů. Že jde přitom o riziko reálné, ukazují v praxi skutečně extrémní finanční nabídky na poskytnutí pozemků k výstavbě fotovoltaických elektráren, které v současné době již řada vlastníků půdy nebo podnikatelé v zemědělství dostávají. V mediálním prostoru navíc sílí apely na urychlené realizace fotovoltaických elektráren s návratností investic do pěti let, a tomu se obtížně odolává.

Ne vše je samozřejmě na pozměňovacím návrhu špatně – posílení práv vlastníků znamená také posílení práv obcí, které jsou vlastníky pozemků, což by mělo vést k urychlení stavebních procesů tam, kde je to vhodné. Nad veřejným zájmem fotovoltaik navíc stojí veřejný zájem ochrany krajiny, a kromě toho je před výstavbou chráněna nejcennější půda. I tak lze ale předpokládat, že vhodné pozemky k pokrytí solárními panely v naší zemi jsou.

Možnost úprav

Novela energetického zákona nicméně ještě čeká projednání v Senátu, a ten má tak další z mnoha možností, jak poslanecký návrh upravit, nejspíše zformulováním nějaké pojistky, která by zajistila primární využití příslušných pozemků pro zemědělské účely. Což ovšem nemusí být všude – i tady platí, že plošné regulace téměř nikdy nepřinášejí užitek.

Investice do fotovoltaiky jsou nepochybně žádoucí, neboť jde o jednu z cest k budování energetické nezávislosti (nejen) na Rusku. Hlavní aktuální problém je ale podle našeho názoru v problematickém připojování nových zdrojů energie do sítě, v absenci pravidel komunitní energetiky a samozřejmě také ve schopnosti akumulace nepravidelných zdrojů energie.

Pokud se však mají hledat pro solární panely nové plochy, pak by bylo spíše žádoucí využít pro elektrárny s vyšším výkonem stávající lokality brownfieldů (není jich málo) a pro lokální zdroje zejména plochy, které již solární panely intenzivně obsazují, což jsou střechy již existujících budov, případně zemědělských a dalších stavení, kde je i přes nárůst těchto ploch pořád ještě docela dost místa.

Autor: Mgr. Ing. Jaroslav Šebek, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR