Přední světový výrobce střídačů čelí insolvenci

Jeden z deseti největších světových výrobců fotovoltaických střídačů, italská společnost Fimer, nedávno požádala o ochranu před věřiteli, jelikož čelí insolvenci. Firma současnou situaci zdůvodňuje rostoucími náklady a problémy v dodavatelských řetězcích.

Zdroj: Fimer

Silný hráč na trhu

V roce 2020 společnost Fimer dokončila akvizici divize fotovoltaických střídačů  společnosti ABB. Po akvizici italská společnost oznámila, že se stala čtvrtým největším výrobcem střídačů na světě.

V polovině loňského roku měla společnost Fimer přibližně 1 100 zaměstnanců v několika divizích ve 25 zemích celého světa. Do poloviny roku 2021 italský výrobce střídačů měl více než 50 GW instalovaného výkonu ve svých zařízeních, jenž jsou součástí fotovoltaických instalací ve více než 100 zemích celého světa.

Na konci minulého roku Fimer oznámil, že hodlá rozšířit svou výrobní základnu prostřednictvím společného podniku s alžírským výrobcem fotovoltaických zařízení ENIE. Obě společnosti měly v Alžírsku založit továrnu na výrobu měničů o výkonu až 13 GW ročně.

Nečekaná insolvence

Na počátku února 2022 se však finanční situace italského výrobce zhoršila natolik, že byl nucen požádat o soudní ochranu před věřiteli kvůli insolvenci a zahájit proces restrukturalizace.

Společnost Fimer ve svém prohlášení ujišťuje, že úspěšně provede proces restrukturalizace a znovu získá finanční stabilitu a plnou provozní kapacitu.

Výrobce střídačů tvrdí, že insolvence byla způsobena zejména omezením dodávek komponentů v průběhu pandemie na konci minulého roku. „Nařízené lockdowny, nedostatek surovin a snížení kapacity dodavatelského řetězce vedly ke zvýšení provozních nákladů a dodacích lhůt,“ uvedl mluvčí společnosti Fimer v této souvislosti.

Společnost Fimer zdůrazňuje, že současná situace nebude mít vliv na omezení jejích komerčních aktivit. Společnost očekává, že díky velkému objemu zakázek po dokončení restrukturalizace znovu získá finanční stabilitu a obnoví plnou výrobní kapacitu.