Před 100 lety komunitní projekty nastartovaly elektrifikaci Česka. Stanou se nyní motorem rozvoje obnovitelných zdrojů?
Elektrárny i sítě budované společně podnikateli, státem a obcemi stály na počátcích elektrifikace Československa (ČSR). Intenzivní elektrifikaci odstartoval průlomový energetický zákon, který začal platit právě před sto lety. Spoluvlastnictví energetických projektů pomohlo k rozvoji energetiky v ČSR, dnes komunitní projekty pomáhají stavět obnovitelné zdroje.
Komunitní projekty umožňují demokratizaci energetiky
Důraz na spoluvlastnictví energetických zdrojů bude Česko zavádět do legislativy opět v nejbližších měsících. Komunitní spoluvlastnictví totiž – dnes stejně jako tehdy – usnadňuje rozvoj energetiky.
Za rozvojem československé elektroenergetiky stály takzvané všeužitečné podniky s většinovým podílem veřejného sektoru. Ty ustanovil první energetický zákon, který vstoupil v platnost právě před sto lety a přispěl k velmi rychlé elektrifikaci domácností. Během pouhých dvaceti let bylo k elektřině připojeno téměř 90 % obyvatelstva.
Velmi podobný princip pomáhá rozvoji obnovitelných zdrojů energie (OZE). V rámci tzv. komunitních projektů obce spolu s občany a soukromými podnikateli staví a provozují vodní, solární nebo větrné elektrárny či teplárny na biomasu.
Příležitost pro demokratizaci energetiky
Takové projekty přinášejí větší akceptaci OZE veřejností díky jejímu přímému zapojení a vedou k demokratizaci energetiky. Vedle finančních zisků pro všechny zapojené partnery tento typ projektů přináší i další benefity: důraz na udržitelné využívání OZE, energetickou nezávislost a rozvoj obcí díky novým příjmům.
Z toho důvodu rozvoj komunitních projektů OZE preferuje i aktualizovaná evropská legislativa a národní státy včetně Česka je budou do svých zákonů implementovat.
V zahraničí jsou komunitní projekty velmi využívány pro rozvoj OZE již od počátku obnovitelných zdrojů energie. Komora OZE i ekologické organizace podporují zavedení specifických zvýhodněných podmínek, které umožní komunitním projektům uplatnit se v tržním prostředí a napomohou jejich rozvoji.
“V Belgii, Německu, Británii i jinde existují tisíce, možná desetitisíce obnovitelných zdrojů spoluvlastněných obcemi, podnikateli a občany. Díky nim se rozvíjí obnovitelná energetika. Stejný princip budou již brzy připravovat i ministři Havlíček a Brabec. Intenzivní důraz na rozvoj malých a středních obnovitelných zdrojů při zapojení co největšího množství lidí, podnikatelů i obcí je nejlepší a nejefektivnější cesta k přeměně energetiky na čistou, chytrou a širokou veřejností akceptovanou energetiku budoucnosti,“ řekl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.
“Družstevní vlastnictví pomohlo rozvoji využívání energie z vody. Všeužitečné podniky pak pomohly elektřinu dostat do téměř každé domácnosti. Na Západě teď žezlo přebírají komunity obnovitelné energetiky, ze kterých budou těžit podnikatelé, domácnosti i obce,“ uvedl Vladimír Zachoval, předseda Cechu malých vodních elektráren.