Pražská energetika na severní Moravě otevřela hned trojici veřejných dobíjecích stanic v síti PREpoint

PRE zprovoznila své nové dobíjecí stanice v Novém Jičíně, v Havířově a v Opavě. Využila přitom dokonce tři naprosto rozdílné dobíjecí technologie. V Opavě u provozovny Alza.cz byla instalována stanice Voltdrive s výkonem 2 x 22kW. V Novém Jičíně na čerpací stanici Benzina je v provozu stanice ABB s výkonem 50 kW a nakonec v Havířově u čerpací stanice EuroOil stojí Hypercharger Alpitronic o výkonu 75 kW. Zde už pak hovoříme o ultrarychlém dobíjení.

Zdroj: PRE

Napájeno stoprocentně zelenou energií

Všechny tyto stanice byly vybudovány v rámci dotačního projektu OPD financovaném Ministerstvem dopravy pod názvem Páteřní a Metropolitní síť PRE. Ke každé stanici jsou pro dobíjení vyhrazena vždy dvě parkovací stání pro elektromobily.

Veškerá spotřeba veřejných dobíjecích stanic v síti PREpoint je kryta stoprocentně zelenou energií – PREekoproud. Tato elektřina pochází pouze z obnovitelných zdrojů, zejména z bioplynových, fotovoltaických a vodních elektráren. Dobíjení spustí zákazníci čipem PRE, který lze využívat nejen v síti veřejných dobíjecích stanic PREpoint, ale také v dobíjecích sítích ČEZ a E.ON Drive. A to je pak bezmála 80 % všech veřejných dobíjecích stanic v České republice. Platit za dobití však mohou rovněž neregistrovaní zákazníci a to pomocí QR kódu umístěném přímo na stanici a příslušné platební brány.

Více než  320 veřejných dobíjecích stanic v provozu

Pražská energetika má tak v tuto chvíli ve své síti PREpoint v provozu již více než 320 veřejných dobíjecích stanic, u kterých se může dobíjet přes 450 elektromobilů.

„Vzhledem k tomu, že počty elektrovozů v naší republice rychle rostou, musíme v oblasti budování veřejných dobíjecích stanic patřičně reagovat. Proto jsme u nás v PRE systém výstavby dobíječek nastavili tak, abychom každý rok doslova zdvojnásobili velikost naší sítě veřejných dobíjecích stanic PREpoint,“ doplňuje Vojtěch Fried, vedoucí oddělení Elektromobilita a Smart City v PRE.