Právní expert: Stát hodlá zavést individuální kontroly tisíců solárních elektráren v rozporu s evropskou i národní legislativou

Návrh ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) na snížení podpory pro fotovoltaické elektrárny ohrožuje téměř polovinu existujících solárních projektů v Česku, brání dalším investicím a podkopává důvěru podnikatelů ve stabilitu právního prostředí. Takto hodnotí právní experti novou legislativu, která míří do třetího čtení v poslanecké sněmovně.

Zdroj: AK DouchaŠikola Advokáti s.r.o.

Sporná předloha

Podle právního experta Pavla Douchy, partnera právní kanceláře Doucha Šikola advokáti s.r.o. kontroverzní návrh opatření za účelem snížení vyplácené provozní podpory pro fotovoltaické elektrárny (FVE) z doby boomu v letech 2008-2009  povedou k dlouhodobým negativním dopadům na českou ekonomiku.

Podle Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky bude v roce 2025 potřeba 31,2 miliardy korun na podporu obnovitelných zdrojů energie. Ministerstvo financí České republiky však v návrhu rozpočtu na příští rok počítá jen s 8,5 miliardy korun, přičemž plánuje rozdíl pokrýt bezprecedentními zásahy do podpory pro fotovoltaiky uvedené do provozu v letech 2009 a 2010.

Ministr Stanjura navrhuje zpětně změnit zákon a snížit maximální výnosnost projektů, kterou současná vláda v roce 2022 sama stanovila na 8,4 %. Dále chce zavést individuální kontroly tisíců elektráren, což je v rozporu s evropskou i národní legislativou, která tyto postupy výslovně zakazuje.

Hrozba mezinárodních arbitráží

Tyto návrhy jsou navíc plné logických chyb a nepřipravenosti, což vytváří dojem, že podnikání v sektoru obnovitelných zdrojů je extrémně nestabilní.

„To je v podstatě past, kterou stát chystá na ty výrobce. Já si to nedovedu vyložit jinak… to jsou retroaktivní opatření, narušují legitimní očekávání,“ varuje Pavel Doucha v reportáží pro televizi PrimaNews.

„Návrh je v rozporu s evropským právem… Může proto dojít k mezinárodním arbitrážím, pro něž existuje precedens například ze sporu, který Česká republika prohrála ve Švýcarsku. K rozhodnutí o neprávnosti retroaktivních změn nastavených pravidel navíc došlo v září i v České republice,“ dodává Doucha, partner právní kanceláře Doucha Šikola advokáti s.r.o

Opozice je proti

Proti kontroverznímu návrhu na omezení podpory pro FVE se staví i vládní opozice.  hnutí ANO jako nejsilnější opoziční strana a favorit voleb tvrdí, že jakmile zvítězí v následujících parlamentních volbách, seškrtá záměr ministra Stanjury na osekání solárních dotací.

„Je to další socialistický experiment této vlády. Pokud budeme my ve vládě, pak striktně dodržíme dohody, které byly učiněny a byly uzákoněny v roce 2021,“ řekl Karel Havlíček, místopředseda hnutí ANO.

Právě opozice roce 2021 za vlády Andreje Babiše (hnutí ANO) prosadila novelu energetického zákona, která provozní podporu snížila o dalších 10% s tím, že se jedná již o poslední retroaktivní krok vůči provozovatelům FVE z let 2009-2010.