Praha bude masívně investovat do střešních solárů
Miliardové investice
Technologie hlavního města Prahy (THMP), jako městem 100% vlastněná akciová společnost, navíc s blízkým vztahem k elektrotechnickým instalacím, má být jedním z hlavních hráčů v plánované masivní výstavbě lokálních energetických zdrojů.
„V roce 2022 jsme se přiblížíli 1 MWp instalovaného výkonu,“ uvádí k plánům výstavby solárních zdrojů generální ředitel THMP Tomáš Jílek a dodává: „v příštích letech by výstavba měla probíhat tempem až dvou dokončených střešních FVE instalací týdně.“ Střech má k dispozici hlavní město dostatek. V hledáčku THMP jsou především magistrátní budovy, městské bytové domy a jiné objekty, přednostně s různými typy plochých nebo pultových střech.
Do roku 2026 hodlá Praha díky 1 635 solárním elektrárnám na městských budovách naspořit přes 757 milionů korun ročně. Stejně tak chce pomoci Pražanům s realizací jejich vlastních solárních elektráren.
V letošním roce Praha plánuje vybavit 155 dalších městských objektů a postupně tempo instalací zrychlovat tak, aby s koncem roku 2026 bylo takových střech v majetku města 1 635. Strategie hlavního města počítá s investicemi do solárů za celé pětileté období ve výši 3,3 miliardy korun. Dva a půl miliardy z toho by mělo poskytnout hlavní město, dalších 800 milionů pak pomohou pokrýt různé dotační programy, zejména Nová zelená úsporám.
Komunitní projekty
Propojení výroby a spotřeby se chystá i v oblasti vlastního využití vyrobené energie. Od října je THMP registrovaným obchodníkem s elektrickou energií. V souvislosti s chystanými legislativními změnami v oblasti možného párování komunitní výroby a spotřeby by společnost ráda vyrobila a zužitkovala významnou část elektrické energie, kterou nyní nakupuje, pro potřeby veřejného osvětlení. Jeho roční spotřeba se v minulých letech pohybovala na úrovni 50 GWh, což při současných cenách představuje částku až 400 mil. Kč.
Potenciál využít možnost kompenzovat tyto prostředky v rámci prodeje vyrobené energie ze solárních elektráren např. školám nebo provozním budovám magistrátu naznačuje, že záměry přiblížit se energetické neutralitě nezůstávají v hlavním městě jen na papíře nebo v myslích politiků.
Hlavní město se snaží plnit Klimatický plán do roku 2030, který mimo jiné počítá s osazením solárními panely 23 tisíc pražských střech, a to jak veřejných, tak soukromých. „Zájemci ze soukromého sektoru jsou zatím ve stadiu, kdy mají k projektu podklady a mají předložené cenové nabídky, ale zatím se jim nepodařilo se na realizaci dohodnout v rámci Společenství vlastníků jednotek. Pokud všechno půjde, jak má, měly by první soukromé projekty startovat na přelomu února a března,“ míní Jaroslav Klusák, ředitel Pražského společenství obnovitelné energie (PSOE). Jedním z cílů PSOE je pomoci Pražanům s realizací jejich vlastních solárních elektráren.