Pozor na ŠMEJDY: 9 praktických rad pro výběr kvalitního dodavatele FVE
1. Kde hledat seriózního dodavatele komponentů?
Výběr správných technologií panelů, střídače a baterie se vyplatí promyslet, neboť investice do nové FVE je stejně nákladná jako kvalitní vůz střední třídy. Na rozdíl od auta má však FVE sloužit 20 i více let.
Na webu www.solarninovinky.cz si můžete najít přehled aktuálních Top 10 výrobců panelů a také fotovoltaických střídačů, kteří zde budou na trhu s vysokou pravděpodobnosti i za 20 let, díky čemuž můžete uplatnit případné problémy s výkonovými garancemi.
Podobě je to s bateriemi, kde lze porovnávat výsledky nezávislých testů z Německa a preferovat kvalitu na úkor levné ceny. Cílem každého dodavatele je Vám prodat produkt, kde má nejvyšší marži, a to pro Vás nemusí být nejlepší volba!
2. Výběr dodavatele
Dalším důležitým kritériem pro úspěšnou investici do FVE výběr instalační firmy. Toto určí kvalitu celé investice do FVE, která je „běh na dlouhou trať.
Na českém fotovoltaickém trhu je obrovský přetlak. Podle odhadů odborníků na něm aktuálně působí více než 800 dodavatelů, kteří se zásadně liší úrovní odbornosti, jednáním i zkušenostmi v oboru. Někteří jsou na trhu několik měsíců, a proto je nejlepší se předem vyžádat reference od jejich předchozích zákazníků z Vašeho regionu.
Na prvním místě je dobré si projít web Cechu akumulace ve fotovoltaice (CAFT), který v únoru vydal Desatero pro výběr fotovoltaiky. Na webu CAFT je seznam ověřených firem z branže, kde si každým může najít svého preferovaného dodavatele. CAFT si kvalitu práce svých členů ověřuje i přes nezávislé reference, což je pozitivní počin.
Na trhu se objevují první „nezávislé srovnávače“ dodavatelů FVE. Zatím nelze 100% určit kvalitu jejich výsledků s ohledem na to, že výše provizí a příslušné „žebříčky popularity“ mohou být proto „zkresleny“ ve prospěch vybraných partnerů. Mnohé z nich jsou na trhu také pouze několik měsíců, takže obezřetnost při jejich používání je na místě.
Zapojte raději „zdravý selský rozum“ při výběru dodavatele FVE. Nevěřte vždy informacím na webu dané společnosti- vždy si vyžádejte reference od předchozích zákazníků dané firmy a pokud je to možné dané zákazníky osobně navštivte. Zeptejte se nejen na zkušenosti s instalací samotnou, ale také na poprodejní servis- tj. servisní služby, četnost revizních prohlídek nebo možnost výkupu nadbytků vyrobené energie za zvýhodněné ceny. Solidní firmy to umí, a proto je toto důkazem serióznosti dané firmy.
Tip na závěr pro chytré hlavy- někteří dodavatele FVE jsou certifikováni v podobě ISO normy. Získání ISO certifikátů svědčí o tom, že firma má vysoké standardy kvalitu svých procesů, a je tudíž zpravidla lepším dodavatelem než ostatní firmy bez ISO certifikace.
3. Obvyklé vs. nereálné dodací termíny
Dodání FVE je nyní otázkou několika týdnů, oproti měsíců jako tomu bylo v roce 2022. Celkově se zlepšila dostupnost baterií na trhu a je zde mnohem více potenciálních dodatelů než minulý rok. V roce 2022 nebyly výjimkou ani smluvní dodací lhůty jeden rok, letos by ovšem neměly přesáhnout šest měsíců.
Na druhou strany vyprojektování, realizace a dodávky FVE je otázkou několika týdnů, což je
úzce spjato se skladovými zásobami a počtem montážních čet i autorizačních techniků, které dodavatel využívá. Tyto skutečnosti se samozřejmě těžko ověřují, a tak vodítkem může být pro spotřebitele například smluvní doba dodání a také zprovoznění díla…
4. Proces pořízení FVE nekončí zaslanou poptávkou
Proces pořízení FVE se skládá z několika na sebe navazujících kroků. Některé kroky a s nimi spojené lhůty však instalační firma nemůže nijak ovlivnit. Jedná se například o termíny spojené s distributory. Je důležité si uvědomit, že do procesu pořízení FVE kromě klienta a instalační firmy vstupuje ještě třetí strana – distributor.
Garantuje-li vám někdo, že do několika týdnů budete mít panely na střeše, může to být pravda, protože každá společnost má jinak nastavené interní procesy. Co je však pro všechny instalační firmy stejné, jsou termíny distributora.
Proto je třeba v kontraktu dobře zkontrolovat termíny dodání jednotlivých komponentů nebo Rozhodně nenaleťte dodavatelům, kteří slibují dodání celého systému do měsíce. Je totiž evidentní, že z nevědomosti (nebo záměrně) ignorují například lhůty distributorů elektřiny, kteří na připojení FVE do sítě mají zákonnou lhůtu až devět týdnů.
5.Souhlas distributora
Ještě na podzim 2021 byly standardní termíny k vyjádření distributora v řádu několik dní až 30 dní (zákonem stanovený požadavek). Dnes můžete čekat až do posledního dne lhůty, protože skokový nárůst poptávky se neprojevil jen u instalačních firem, ale zatížil také administrativní aparát distributora.
Po instalaci fotovoltaiky a její revizi přichází na řadu opět distributor. Tentokrát s výměnou starých hodin za nový čtyřkvadrantový elektroměr, bez kterého nemůže být elektrárna řádně spuštěna. Nový elektroměr umí počítat přetoky energie a na jeho výměnu má distributor 30 dní. Například společnost ČEZ však aktuálně upozorňuje, že vzhledem k vytíženosti a mimořádné poptávce bude tato lhůta minimálně 45 dní. EG.D. hovoří až o 90 dnech.
Shrnuto, podtrženo, panely můžete mít na střeše klidně i do měsíce. Spuštěnou fotovoltaiku však budete mít až v momentě, kdy distributor řádně dokončí veškeré své kroky.
6.Pravidelné revize fotovoltaické elektrárny
Z hlediska bezpečnosti platí jako velmi důležitá součást provozu FVE periodické revize, během nichž probíhá vizuální a fyzická kontrola systému kvalifikovaným technikem.
Ačkoliv si toho řada majitelů není vědoma, jsou revize FVE systémů na základě technické normy ČSN vyžadovány i ze zákona, přičemž lhůta mezi kontrolami se liší dle typu FVE – většinou jde o dva až čtyři roky.
7.Dohled nad elektrárnou
Pokud chcete mít činnost vaší FVE pod kontrolou bez starostí i na denní bázi, je vhodné využít služeb dohledového centra, které pravidelně kontroluje výkon vaší elektrárny.
Dohledové centrum kontroluje provoz FVE systému na denní bázi, sleduje stav baterií, ale také patřičnou funkčnost měniče. V případě zjištění závady centrum zákazníka kontaktuje do 48 hodin a dohodne s ním výjezd servisního technika.
8. Osobní prohlídka místa instalace
Pokud dostanete nabídku od dodavatele FVE a smlouvu bez osobní prohlídky místa, není to správně. Někdo by měl přijít a zkontrolovat, zda je instalace solárního systému v daném místě možná a případně upravit nabídku podle potřeb.
9. Úpravu sloupku
Po připojení solárního systému je nutné upravit přípojné místo, což může zahrnovat úpravu sloupku a případně jeho celkovou rekonstrukci, což může stát několik desítek tisíc. V rámci nabídky na FVE byste měli dostat i cenu za úpravu sloupku, která nemusí být zahrnuta v ceně elektrárny.
Jde o požadavek distributora a bez splnění tohoto kroku nelze elektrárnu připojit!