Intersolar (2.): Na trh přicházejí trh levné a výkonné sodíkové baterie s 1% degradací ročně

Společnosti BASF a NGK na veletrhu Intersolar představují výrazně vylepšené sodíkové baterie pod značkou NAS Model L24, které budou k dispozici na trhu v druhé polovině letošního roku. Hlavní předností sodíkových baterií je nízká míra degradace a výrobní náklady, které jsou o 20 % nižší oproti tradičním lithiovým bateriím.

Z veletrhu Intersolar přinášíme čtenářům našeho portálu www.solarninovinky.cz sérií živých reportáži. V první reportáži jsme včera informovali o trendech z oblasti fotovoltaických  panelů. Ve druhém dílu naši reportáže dnes představujeme nový typ baterií na bázi sodíku.

Zdroj: BASF

Nízká degradace a vysoká bezpečnost

BASF Stationary Energy Storage, dceřiná společnost německého chemického koncernu BASF, a japonský výrobce keramiky NGK Insulators uvádějí na trh novou technologii sodíko-sirných (NaS) baterií. Nový výrobek pod značkou NAS MODEL L24 je výsledkem společného vývoje obou společností.

Hlavní přednosti nového typu NaS baterií je snížená koroze bateriových článků a z toho vyplývající snížená míra degradace „méně než jedno procento za rok“. Kromě toho zlepšený tepelný management v bateriových modulech vede k delšímu nepřetržitému vybíjení NaS baterie.

Baterie NaS jsou stacionární akumulátory, které se také vyznačují dlouhou životností a zvýšenou bezpečností. Mohou poskytovat stabilní napájení po dobu šesti hodin nebo déle.

Nové baterie NaS pracují při teplotě 300-340 °C v tepelně izolovaném krytu, splňují optimální provozní podmínky bez klimatizace v chladných i horkých oblastech.

Ověřená technologie

Za více než 20 let byly NaS baterie nasazeny na více než 250 místech po celém světě s celkovým výkonem téměř pět gigawatthodin. Baterie NaS se používají pro různé aplikace, včetně stabilizace přenosové sítě,  snižování špiček a pro nouzového napájení.

Díky svým vylepšením lze projekty realizovat po celou dobu jejich životnosti s výrazně nižším počtem kontejnerů obsahujících baterie NaS“. To přispěje mimo jiné k výraznému snížení nákladů na údržbu a servis.

„Vývoj nové generace NaS baterií je mimořádným úspěchem výzkumných týmů společnosti BASF a NGK“, vysvětlil Frank Prechtl, generální ředitel společnosti BASF Stationary Energy Storage.

Pro investory znamenají nové baterie nejen nižší počáteční investice (CAPEX), ale také přinášejí i snížení dlouhodobých nákladů na projekt (LCOE). Úspory za celou dobu trvání projektu dosahují „přibližně 20 %“ oproti tradičním lithiovým bateriím.

Nová koncepce NaS baterií  splňuje současné mezinárodní bezpečnostní požadavky na systémy pro akumulaci energie, jako jsou UL1973 a UL9540A. Dodávky baterií NAS MODEL L24 od společnosti BASF mají být zahájeny ve druhé polovině roku 2024.