Potvrzeno: Sdílení energie v Česku opravdu funguje. Proč to dává smysl?

V Česku se úspěšně v srpnu rozběhlo sdílení vyrobené energie v rámci komunitních projetků. Díky dobré práci Energetického distribučního centra (EDC) se úspěšně otestoval provoz střešní FVE na rodinném domě, která umožní sdílení vyrobené solární energie do několika obecních objektů, včetně čistička odpadních vod.

 

 

 

 

Zdroj: Energetická Brumovice

O prvních zkušenostech se sdílením energie a komunitních projektech můžete s experty diskutovat na Smart Energy Forum v Praze ve dnech 9.-10. října 2024.

První poznatky z praxe

Jednám z prvních projektů komunitní energetiky se realizuje v Brumovicích na jižní Moravě. Za projektem stojí příspěvková organizace Energetická Brumovice, jejíž ředitel Daniell Ullmann sdílí první poznatky z praxe tohoto komunitního projektu:

-EDC to zvládlo, má to ještě spoustu neduhů, ALE JEDE TO.

-Zatím si budu muset dělat analýzy sám v excelu, ale to se snad časem taky poddá.

– Orientace na portále EDC jen v EANech je naprostá katastrofa. Neumím si představit, jak to budeme dělat u 50 nemluvě u stovek EANd a EANo. Ale i na tom se už prý pracuje.

– Jedna malá FVE na RD, Vám rozhodně se sítí v malé obci žádné problémy neudělá. Dokonce je neudělají ani všechny (u nás 12) které v obci jsou.

– Pokud budete chtít opravdu vědět, jak je to s tokem elektrické energie na území obce, od distributora tyto informace nedostanete, jediná možnost je zapojit co nejvíce objektů do sdílení a potom tyto informace dostanete od EDC.

Jaké výhody přináší komunitní energetika?

Podle zástupců Unie komunitní energetiky má rozvoj nových projektů v oblasti sdílení energie a komunitní energetiky řadu pozitivních dopadů. Mezi ně patří:

1.Peníze zůstávají v regionu

Pokud všichni platí za veškeré dodávky energie externím dodavatelům, peníze z místní ekonomiky odtékají v jejich prospěch, často i do zahraničí. Při sdílení elektřiny ale finance zůstávání v místním oběhu, což nepřímo přispívá k rozvoji regionu.

Větší energetická společenství rovněž vytváří pracovní místa v lokalitě, které se navíc týkají široké škály oborů – projekty komunitní energetiky potřebují řemeslníky, architekty, inženýry, účetní, projektové manažery, grantové specialisty a mnoho dalších. Pozitivní „vedlejší“ efekty komunitní energetiky pomáhají v regionu udržet mladé lidi a přilákat nové obyvatele.

2.Vyšší podpora a důvěra lidí v obnovitelné zdroje

Stavba obnovitelného zdroje energie se může střetnout s kritikou a nevolí místního obyvatelstva, říká se tomu také NIMBY efekt (not in my backyard – ne na mém dvorku).  Občané se ale k projektu mohou snáze přiklonit, pokud dostanou možnost se na něm podílet a profitovat z něj. Výhodou pro občany může být například levnější elektřina nebo vyplácení dividend z podílu ve společenství.

Důležité je i zapojení veřejnosti nad rámec nabídky členství ve společenství. Obec by např. měla občany průběžně informovat o vývoji projektu a nabízet jim možnost zapojit se do transparentních územně plánovacích procesů. Inspirovat se mohou například u starosty Prosetína Michala Vychroně.

3. Posílení vztahu k regionu

Lidé, kteří mohou rozhodovat o budoucí podobě místa, kde žijí, se s ním více ztotožňují a stávají se aktivnějšími i v jiných oblastech. Komunitní energetika představuje významný spojovací prvek, který zvláště v menších obcích přispívá k vytváření a upevňování regionální identity. Třeba řada německých energetických družstev má v názvu přímo jméno své obce a zapojuje se do její dění skrze veřejné akce, vzdělávání a podporu či zakládání dalších komunitních projektů.

Komunitní energetika vytváří nové příležitosti pro aktivní zapojení občanů do společenského dění. Obvykle mezi nimi najdeme tři skupiny protagonistů, které ženou energetickou transformaci dopředu:

  • Realizátoři projektů iniciují vlastní nápady z přesvědčení a chtějí je realizovat s komunitou podobně smýšlejících lidí.
  • Samospotřebitelé mají zájem o produkci vlastní obnovitelné energie, obvykle skrze fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo, případně ve spolupráci s lidmi z jejich nejbližšího okolí.
  • Běžní členové energetických společenství se chtějí podílet na energetické transformaci a investovat peníze pro veřejné blaho bez velkých rizik

4.Koncentrace know-how a lidských zdrojů

Všechny tři zmíněné skupiny prochází skrze více či méně intenzivní učební proces při plánování a realizaci komunitních projektů a nové dovednosti získávají postupně. Jakmile společenství projekt dokončí, jeho členové mohou nově nabyté zkušenosti využít i v jiných oblastech, jako je např. lokální vytápění z OZE nebo carsharing nebo mohou pomáhat nastartovat a rozvíjet jiné komunitní projekty.

Koncentrace know-how se poté začíná projevovat i v různých oblastech obecní politiky. Obzvláště v malých obcích může být podpora expertů pro místní politiky extrémně přínosná a vést k zefektivnění lokální energetiky. Přítomnost energetického společenství v obci buduje odborné kapacity a zpřístupňuje nové možnosti, které by se jinak koncentrovaly pouze v rukou velkých nadnárodních hráčů.

O prvních zkušenostech se sdílením energie a komunitních projektech můžete s experty diskutovat na Smart Energy Forum v Praze ve dnech 9.-10. října 2024.