Potvrzeno: Program Nová zelená úsporám bude pokračovat s řadou pozitivních změn nejen pro soláry
Více než 39 miliard korun
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR (SFŽP) připravilo pokračování populárního dotačního programu Nová zelená úsporám. Do roku 2030 rozdělí z evropských i národních zdrojů dotace v minimální výši 39 miliard korun.
Nová etapa programu NZÚ přináší řadu novinek, těmi nejzásadnějšími jsou rozšíření podpory na bytové domy po celé ČR a sloučení s programem Dešťovka. Příjem žádostí se rozběhne v říjnu a plynule naváže na program stávající. NZÚ cílí na podporu energeticky úsporných renovací a staveb domů, podporu fotovoltaiky a další ekologická opatření.
Rozšíření dotací i pro bytové domy a elektromobilitu
Nově NZÚ také zahrne dotační program Dešťovka zaměřený na podporu využití dešťové vody. „U bytových domů je ta hlavní novinka, že už nebude podporována jejich renovace z programu IROP – z evropských fondů,“ uvedl ředitel SFŽP Petr Valdman.
„Nově budou dotace pro bytové domy spadat pod střechu programu Nová zelená úsporám. Bytové domy budeme financovat z NZÚ jak v Praze, tak na území celé České republiky,“ řekl Valdman. „Standardní podpora bude od zateplení, výměny oken, rekonstrukce střechy zahrnovat i instalaci fotovoltaických systémů,“ doplnil.
Nově bude do NZÚ zahrnuta také Dešťovka, v níž lidé mohou žádat o příspěvek na opatření pro hospodaření s dešťovou vodou. Portfolio příspěvků se v NZÚ rozšíří také například o dotaci na ohřev vody pomocí tepelného čerpadla nebo výstavbu dobíjecí stanice pro elektromobily.
Bonusy za kombinaci opatření
Podle zástupců MŽP a SFŽP pokračování programu cílí také na podporu kombinací několika různých opatření. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) uvedl, že „všechno bude možné vyřešit“ v jedné žádosti.
Majitelé rodinných domů získají za každou kombinaci k dotaci bonus 10.000 korun, u bytových domů to bude 20.000 korun. Bonusy se sčítají.
„V rámci jednoho projektu, jedné žádosti o podporu bude možné kombinovat dotaci na zateplení, na zelenou střechu, na fotovoltaiku. Na hospodaření se srážkovou vodou, na výměnu zdroje vytápění prakticky na cokoliv na co si investor vzpomene,“ poznamenal Valdman.
Podle Valdmana se také zjednoduší žádost o příspěvek na fotovoltaiku. „Bude možnost si přes naší kalkulačku na webu uzpůsobit výši podpory a požadovaný instalovaný výkon tak, aby se namodeloval skutečně na každou domácnost a bylo to hodně pochopitelné i pro laika, ne úplně zasvěceného do kilowattů, měničů a bateriových systémů,“ popsal ředitel.
Další změny
V rámci pokračování NZÚ se zjednoduší podání žádostí, kterou bude možné vyřídit kompletně elektronicky. Nově mohou lidé také získat dotaci pro úpravy trvale obývaných rekreačních objektů.
„Dále tu budou zvýhodněny ty, řekněme, sociálně hendikepované kraje – Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský,“ podotkl ministr Brabec. Pro žadatele z těchto oblastí podle ministra platí 10procentní zvýhodnění dotace.
Podle Valdmana bude nejvíce prostředků směřovat na zateplení rodinných domů. „Je to pro nás nejdůležitější část podpory,“ poznamenal. Tady podle něj dojde k navýšení jednotkových cen.
Přes NZÚ budou moci lidé s běžnými a vyššími příjmy žádat také o podporu na výměnu kotlů, kdy dostanou maximálně 50 procent způsobilých výdajů. Tuto novinku resort představil už dříve.
Zajištěné financování
Do roku 2026 bude NZÚ financována z prostředků plynoucích z Národního plánu obnovy, později z podílu výnosů emisních povolenek. Zatímco z plánu obnovy by do NZÚ mělo jít celkem 19 miliard, později se počítá se čtyřmi miliardami za rok. Brabec nicméně uvedl, že v případě převisu zájmu bude možné i navýšení.
Program experti označují za „důležitý motor pro české stavebnictví.“ Díky programu NZÚ
V programu Nová zelená úsporám bylo dosud schváleno 65.000 žádostí a vyplaceno deset miliard korun. Program byl spuštěn v roce 2014. Díky NZÚ od roku 2015 vzniklo více než 14 000 nových střešních solárních elektráren o výkonu přes 61 MWp.
Další informace o chystaných změnách v NZÚ můžete najít na tomto odkazu nebo na novém webu věnovaném nové NZÚ2030.