Potvrzeno: Plovoucí fotovoltaické elektrárny fungují lépe, než se očekávalo

Před rokem instalovaná plovoucí fotovoltaická elektrárna (PFVE) na hladině jezera Maiwald nedaleko města Renchen na jihu Německa překonává očekávání. Provozovatel PFVE, kterým je společnost Ossola GmbH těžící písek a štěrk v místním lomu, dokázal díky tomuto zdroji snížit vlastní spotřebu elektřiny o více než 10 %.

Zdroj: Ciel Terre

Zdroj: Ciel Terre

 

Překvapivé výsledky po ročním provozu

PFVE jsou relativně novými instalacemi, které využívají plováků a nich umístěných solárních panelů na hladině německým jezer nebo přehrad. PFVE o výkonu 750 kWp nedaleko města Renchen byla instalována před necelým rokem společností Erdgas Südwest a těžební společností Ossola GmbH.

Během prvního roku provozu vyrobilo 2300 plovoucích solárních panelů více než 800 MWh elektrické energie. Podle původních propočtů měla v průměru tato PFVE ročně vyrobit cca 730 MWh energie.

Díky instalaci PFVE na nedalekém jezeru místní štěrkovna společnosti Ossola spotřebuje více než 75 % vyrobené energie pro vlastní spotřebu. Současně tak sníží své náklady na pořízení elektřiny o 10 % ročně.

Náročný povětrnostní test

PFVE během letošní zimy musela odolávat extrémním povětrnostním podmínkám, kdy plovoucí panely přežily bouřlivý únor po loňském extrémně horkém létě. V únoru letošního roku dosáhla během bouře rychlost větru více než 100 kilometrů za hodinu, což způsobilo  prohnutí střechy na střídačem. Ale tento problém byl rychle napraven.

„Investice do PFVE v hodnotě 1 milionu EUR byla správným rozhodnutím. Kromě pozitivních ekonomických a ekologických dopadů jsme se také etablovali jako enviromentálně-přátelská společnost, která je nositelem inovací,“ říká Armin Ossola, ředitel štěrkovny Ossola GmbH.

Boris Heller, vedoucí vývoje projektů ve společnosti Erdgas Südwest, jenž instalovala PFVE nedaleko města Renchen v Německu, uvedl, že jeho společnost v posledních měsících eviduje řadu poptávek na podobné projekty, a je proto vysoce pravděpodobné, že v blízké budoucnosti bude realizovat další projekty s využitím plovoucích solárních panelů.