Zapomeňte na uhlí. Královnou energetiky se brzy stane fotovoltaika
Stále rostoucí výroba zelené energie
Obnovitelné zdroje energie (OZE) a především solární energetika podle analýzy IEA budou v následujících letech prudce růst. Do roku 2025 se fotovoltaiky stane hlavním zdrojem ve výrobě elektřiny.
Vzhledem k prudkému snížení investičních nákladů za posledních deset let se solární energetika stala ve většině zemí trvale levnější než nové uhelné či plynové elektrárny. Solární projekty dnes nabízejí jedny z nejnižších celkových nákladů na výrobu elektřiny (LCOE), které klesají na neuvěřitelné nízké ceny.
„Naše čísla ukazují, že pokud bude Evropa schopna splnit cíl uhlíkové neutrality, pak se do pěti let stanou solární elektrárny zdrojem číslo jedno v oblasti instalované kapacity v Evropě a předstihnou všechny ostatní zdroje,“ uvedl Fatih Birol šéf Mezinárodní agentury pro energii ve svém prohlášení na konci září.
Podle aktuálního scénáře vývoje světové energetiky od IEA do roku 2030 dokáží OZE uspokojit až 80% celosvětové poptávky po elektřině.
„Největším obnovitelným zdrojem elektřiny zůstává vodní energie, ale hlavní hnací silou budoucího růstu je solární energie, neboť každoročně po roce 2022 bude vytvářet nové rekordy v nasazení, po nichž následuje pevninská a příbřežní větrná energie,“ uvádí se v analýze IEA.
Důležitá role akumulace
Pokrok obnovitelných zdrojů výroby, a zejména solární energie, však klade vyšší nároky na distribuční sítě, které se musí vypořádat s interminentní povahou těchto zdrojů.
„Tempo změn v odvětví elektrické energie klade další důraz na robustní sítě a další zdroje flexibility, jakož i na spolehlivé možnosti akumulace energie, které jsou nezbytné pro další růst OZE. V tomto ohledu sehraje akumulace stále důležitější roli při zajišťování pružného provozu energetických systémů, přičemž Indie se stává největším trhem pro skladování baterií ve velkokapacitním měřítku,“ uvádí ve svém výhledu IEA.
Pokles poptávky
V letošním roce IEA očekává pokles globální poptávky po energii o pět procent. Spolu se snížením poptávky letos o sedm procent klesnou emise oxidu uhličitého související s produkcí energie. Investice do tohoto sektoru přitom podle agentury klesnou o 18 procent. Poptávka po ropě podle odhadů klesne o osm procent, poptávka po uhlí o sedm procent.
Naopak, výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů je jediným zdrojem energie, který bude pokračovat v růstu i v letošním roce. Celkový podíl energie ze slunce a větru na globální produkci elektřiny by měl do roku 2030 vzrůst na téměř 30 procent z loňských osmi procent. Kapacita fotovoltaických elektráren pak poroste v průměru o 12 procent ročně.
Podle hlavního scénáře IEA by mohlo přinést oživení globální ekonomiky v roce 2021 a poptávky po energii do roku 2023. Obnovitelné zdroje energie by pak měly mít podíl na růstu výroby elektřiny až 80 procent a v roce 2025 by měly překonat uhlí jako hlavní zdroj výroby elektřiny.
„Čistá energie musí být jádrem globálního hospodářského oživení, neboť nabízí řešení současné hospodářské a klimatické krize. Solární energetika bude mít zásadní význam jako efektivní energetický nástroj, jenž prokázal vysokou míru odolnosti během pandemie. V rámci Evropského zeleného údělu může Evropa vést svět v poskytování solárních a obnovitelných technologií,“ dodal Birol.