Portiva se ve velkém stylu vrací do fotovoltaiky

Brněnská investiční společnost Portiva  hodlá v Česku postavit  solární parky za čtvrt miliardy. Společnost se tak po 12 letech vrací do oboru, na kterém kdysi vyrostla.

Zdroj: EnBW

Expanze ve fotovoltaice

Již v polovině roku 2022 fond WATT & YIELD oznámil akvizici dvou fotovoltaických elektráren, přičemž první ze zdrojů plánuje do portfolia zařadit již v prvním čtvrtletí. Podíl větrných a solárních elektráren na celkovém výkonu zdrojů v portfoliu se tak téměř vyrovná.

„Jedná se o zdroje o celkovém instalovaném výkonu zhruba 4 MWp. Jeden z nich se nachází v Jihočeském kraji, druhý na pomezí Jihočeského kraje a Vysočiny,“ upřesnil manažer fondu WATT & YIELD Jakub Lukša z investiční společnosti Portiva.

Nové akvizice fond uskuteční mimo jiné i díky přílivu kapitálu od investorů a výhledu na další růst v roce 2022.

„Od roku 2019, kdy WATT & YIELD vznikl, se nám postupně daří dostávat se do povědomí investorů. Investičních fondů zaměřených čistě na obnovitelné zdroje energie je v Česku málo, přitom jde celosvětově o velmi perspektivní oblast, což dokazují i dosavadní výsledky našeho fondu,” uzavřel Lukša.

Návrat ke kořenům

Skupina Portiva brněnské investorky Ivy Šťastné se po letech vrací ke kořenům, na kterých pod původním názvem Eldaco vyrostla. To znamená k obnovitelné energetice.

S portfoliem větrných a solárních parků o celkovém výkonu 30 megawattů patří Portiva dlouhodobě mezi přední tuzemské výrobce zelené elektřiny. V posledních letech se však pozornost týmu kolem výkonného ředitele Pavla Svoreně soustředila hlavně na oblast nemovitostí a IT.

Podle Svoreně však po letech opět nastala vhodná doba pro investice do fotovoltaických parků. V průběhu prvního pololetí příštího roku proto chystá skupina stavbu tří solárních elektráren v Královéhradeckém a Jihočeském kraji o celkovém výkonu deset megawattů.

„Posledních osm let jsme solární elektrárny nestavěli, nyní ale už máme zažádáno o stavební povolení a připojení do distribuční soustavy,“ řekl v rozhovoru pro deník Hospodářské noviny (HN Svoreň. Celkově jde o investici ve výši 250 milionů korun, Portiva počítá s dotací z Modernizačního fondu.

Podle Svoreně je hlavním omezujícím faktorem pro masivní rozvoj solárních parků kapacita distribučních sítí a vysoké ceny pozemků ve vhodných lokalitách. Trojice distributorů ČEZ, EG.D a PRE za letošek eviduje 76 tisíc žádostí o připojení 17,2 gigawattu solárních zdrojů, což představuje téměř devítinásobek oproti aktuálně instalovanému výkonu.

Portiva loni dosáhla při obratu 1,6 miliardy korun zisku před odpisy EBITDA ve výši 644 milionů. K polovině letošního roku spravovala aktiva v hodnotě 9,4 miliardy. Kromě větrníků a solárních parků vlastní obchodní centrum Central Kladno či nákupní park v Ivančicích, poslední realitní akvizicí byl letošní nákup administrativní budovy SmíchOFF v Praze. Tu Portiva koupila od skupiny Penta za více než miliardu korun.