Portiva posiluje akvizicí na poli energetiky. K obnovitelným zdrojům poprvé přidala také výrobu tepla

Česká investiční skupina Portiva se po šesti letech akvizičně vrací do oblasti energetiky. Ke 14 větrným a fotovoltaickým elektrárnám ve svém portfoliu nyní přidala teplárenskou skupinu AHP3T. Novou akvizicí však vůbec poprvé rozšířila svůj záběr nad rámec obnovitelných zdrojů elektrické energie.

Zdroj: Portiva

Nová akvizice do teplárenství

Investiční skupina Portiva ve spolupráci s partnerskou skupinou MICRONIX získala 100% podíl ve společnostech AHP3T a AHP Beta, jež na Moravě zásobují teplem obyvatele, firmy a municipality ve čtyřech městech o celkem 40 tisících obyvatel.

Akvizicí získala Portiva soubor kotelen, kogeneračních jednotek a příslušnou distribuční infrastrukturu v celkem čtyřech moravských městech – Šternberku, Uničově, Moravské Třebové a Břidličné. Celkem tak zásobuje teplem administrativní budovy, průmyslové podniky a domácnosti na území obývaném téměř 40 tisíci lidí.

“Energetika od začátku patří mezi základní pilíře skupiny PORTIVA a její rozvoj v příhodný čas jsme vždy proklamovali. V minulých letech jsme se sice zaměřovali především na diverzifikaci v oblastech nemovitostí a private equity, ale současná akvizice je pro nás prvním krokem k opětovnému rozvoji na poli energetiky,” uvedl výkonný ředitel investiční skupiny PORTIVA Pavel Svoreň.

Další expanze

Transakci o blíže neuvedené hodnotě PORTIVA uskutečnila ve spolupráci s partnerskou skupinou MICRONIX, jež v energetice rovněž působí. Oběma skupinám se vzájemná spolupráce osvědčila již loni při akvizici obchodního domu Central Kladno. Na financování nákupu AHP3T se podílely stejnou měrou.

Teplárenská skupina AHP3T v současnosti provozuje více než 20 kotelen, jejichž součástí jsou kogenerační jednotky, to vše o celkovém výkonu 37 MWt. V roce 2020 dodala zákazníkům 120 000 GJ tepla. Kromě toho zdroje AHP3T vyrábějí také elektrickou energii a dodávají ji do distribuční sítě.

“Jedná se o dlouhodobě kvalitní aktiva s širokým portfoliem odběratelů a stabilními tržbami. Díky tomu, že jde o regulované odvětví, jsou finanční toky dobře předvídatelné a stabilizované,” uvádí Svoreň a dodává, že skupina do budoucna plánuje tepelné hospodářství AHP3T postupně modernizovat a rozvíjet a dosáhnout tak mimo jiné i energetických úspor.

Pro zbytek roku 2021 má PORTIVA v plánu i další akvizice. Pokračovat hodlá například v expanzi svého portfolia komerčních nemovitostí. Rozšiřovat bude i podnikání v oblasti poskytování technologií a softwaru pro automotive.

 Akvizicí společnosti Cebia, kterou holding EAG ze skupiny PORTIVA oznámil letos v březnu, se však podle Svoreně vyčerpaly možnosti dalšího růstu v tomto segmentu v Česku. Příští kroky EAG proto budou směřovat do zahraničí, kde holding ještě letos plánuje první akvizice i organický růst.