Poněkud absurdní spory s památkáři kvůli umístění fotovoltaiky

V Česku přibývá sporů kvůli umístění solárních panelů na střechách historických budov. Navzdory nové legislativě se kvůli fotovoltaice s památkáři dohadují majitelé domů i radní.

Zdroj: ČEZ


Kde (NE)patří fotovoltaické panely?

Spor s památkáři momentálně vedou na Božím Daru. Obec leží nedaleko hornického regionu Krušnohoří zapsaného na seznamu UNESCO a sama patří do takzvané krajinné památkové zóny. Uvedla to Česká televize

Jeden z místních obyvatel Petr Procházka si na nový dům objednal fotovoltaické panely. Firma slíbila, že vyřeší montáž i potřebná povolení. Pokuta ve výši deset tisíc korun tak majitele zaskočila.

„Ozvali se památkáři, že mi můžou dát pokutu až dva miliony, že neexistuje mít na střeše fotovoltaiku. Jeden z důvodů byl, že údajně hyzdí střešní krajinu, kdybyste letěli letadlem,“ diví se Procházka.

„Při posuzování záměrů se vždycky řídíme metodikou schválenou ministerstvem kultury. Každou žádost posuzujeme v kontextu konkrétní situace. Na Božím Daru jsme tři záměry posoudili kladně a tři záporně od začátku roku,“ uvedla ředitelka územního odborného pracoviště památkového ústavu v Lokti Romana Riegerová.

Pomůže vláda?

S pohledem památkářů nesouhlasí starosta Božího Daru Jan Horník (STAN). Díky panelům podle něj mohou lidé výrazně ušetřit na energiích, zaráží ho, že obyvatelé, jejichž střechy nejsou obráceny například do dvora, kde na ně není vidět, mají smůlu.

Situaci chtěl řešit i s ministerstvem kultury, ale tam neuspěl. „Mám mraky dokumentů, kdy jsem se už podruhé obrátil na ministra (Martina) Baxu. Nějaký metodický pokyn, který vydalo ministerstvo na základě našeho podnětu. Ale to není zákonný pokyn,“ podotýká starosta.

„Primárně se dle zákona tato problematika řeší bez účasti ministerstva kultury. Je to metodika Národního památkového ústavu,“ uvádí ministerstvo.

Památkáři zamítli i žádost Karla Picury v sousední Horní Blatné, když chtěl panely umístit na svůj dům. Nakonec přišel s alternativním řešením. „Nechtěli jsme se vzdát myšlenky solární elektrárny. Sami sebe jsme přesvědčili, že potřebujeme nutně přístřešek pro včely a pergolu a tam už památkový úřad s fotovoltaikou nemá problém,“ uvedl.

Podle starosty Božího Daru a bývalého senátora Jana Horníka je zákon v tomto směru nesmyslný. Chce se proto obrátit i na premiéra a celou záležitost řešit na úrovni vlády.

V Plzni se letos v lednu sporem o solární panely zabýval krajský soud. Památkáři se postavili proti jejich umístění na rodinný dům, který stojí na dohled od památkové zóny. Argumentovali, že fotovoltaika není ve veřejném zájmu. Soud jejich rozhodnutí zrušil.