Polský premiér: Viníkem zdražování energie je Rusko. Řešením je urychlení energetické transformace

Mateusz Morawiecki, polský premiér, v rozhovoru pro deník Hospodářské noviny označil Rusko a jeho monopolní plynárenskou společnost Gazprom za hlavního viníka současného zdražení energií. Řešením podle něj je urychlení energetické transformace tak, abychom se stali nezávislými na nepředvídatelné a agresivní politice Kremlu a Gazpromu.

Zdroj: Úřad vlády Polské republiky

Kdo je skutečným viníkem zdražení energie?

V poslední době se v rámci diskuse o hospodářské obnově po pandemii koronaviru vede v Bruselu důležitá debata o energetické politice a otázkách klimatu.

„Tyto diskuse mají přímý dopad na každodenní život milionů Evropanů. Jde mimo jiné o vytvoření nových stabilních pracovních míst a o to, aby rostoucí ceny paliv a energií nezničily rozpočty milionů rodin, včetně obyvatel České republiky,“ říká premiér Morawiecki.

Podle Morawieckeho jsme totiž svědky obrovské energetické krize, a pokud nepřijmeme vhodná opatření, náklady ponesou obyčejní občané.

„Za krizi však nemohou oni. Hlavním viníkem je Rusko a monopolní vydírání ruské společnosti Gazprom. Jak jinak si vysvětlit snížení dodávek plynu do Evropy a manipulaci s cenami pohonných hmot? Jak vysvětlit tlak kolem Nord Stream 2? A konečně jak vysvětlit přesun ruských vojsk na východní hranici Ukrajiny?,“ ptá se Morawiecki.

V důsledku této víceúrovňové hry Vladimira Putina se ceny plynu v poslední době zvýšily až desetkrát. Toto se promítá i do cen elektřiny, což všichni pociťujeme na vlastní kůži.

Reforma systému EU ETS

Chování Ruska dostatečný důvod k tomu, abychom urychlili energetickou transformaci a stali se tak nezávislými na nepředvídatelné a agresivní politice Kremlu a Gazpromu.

„Hrozí nám však, že se Evropa dostane z deště pod okap. Pokud bude koncept spravedlivé energetické transformace nahrazen současnou iracionální logikou systému EU pro obchodování s emisemi, zaplatíme za to všichni dvakrát,“ zdůrazňuje Morawiecki.

Podle původních předpokladů EU ETS měl být systémem obchodování s emisemi CO2, který by poskytl ekonomicky racionální a sociálně přijatelný způsob snižování emisí skleníkových plynů.

„Povolenky CO2 se však rychle staly finančním nástrojem v rukou bohatých investorů. Současný koncept EU ETS je náchylný ke spekulativním mechanismům a je využíván k umělému zvyšování ceny za obchodování s emisemi,“ dodává Morawiecki.

Ještě v roce 2016 se cena emisních povolenek CO2 pohybovala kolem šesti eur za tunu, nyní dosáhla téměř 90 eur. To je patnáctinásobný nárůst za pět let.

„Prostředky, které by podniky měly investovat do ekologického přechodu, jdou na stále vyšší ceny emisí. Pokud tyto nekontrolované spekulace nezastavíme, může se stát, že plánování a efektivní realizace cílů v oblasti klimatu nebudou možné,“ řekl Morawiecki.

Podle Morawieckého současná vysoká cena povolenek na emise CO2 způsobuje hospodářskou destabilizaci, což brání provádění politiky EU v oblasti klimatu. „Systém EU ETS musí zohlednit současnou hospodářskou situaci a nesmí posilovat status quo investorů, pro které je politika v oblasti klimatu jen příležitostí ke zbohatnutí,“ podotkl Morawiecki.

Důraz na zelenou transformaci energetiky

Polsko se podle Morawieckého hodlá dále podílet na ekologickém přechodu.

„Dnes už nikoho nemusíte přesvědčovat, že se vyplatí investovat do OZE. Určitě ne Poláky, kteří v současnosti zažívají fotovoltaický boom. Polská vláda navíc nedávno přijala vodíkovou strategii, pracujeme na větrné energii na moři a připravujeme zavedení jaderné energetiky v Polsku,“ komentuje Morawiecki.

Minulý týden vyzval Morawiecki lídry EU k reformě systému EU ETS. „Tento systém byl vytvořen na podporu investic do obnovitelných zdrojů energie, které byly v té době výrazně dražší než konvenční zdroje. Dnes je situace jiná. Revoluce na trhu s obnovitelnými zdroji energie nám dává možnost vyrábět levně a čistě,“ řekl Morawiecki.

Již nyní systém EU ETS nepodporuje spravedlivé a nestranné plnění klimatických cílů. Tento systém namísto toho, aby podporoval udržitelný rozvoj, činí chudé ještě chudšími a bohaté ještě bohatšími.

Pravdou je, že jedno procento nejbohatší populace je zodpovědné za 17 procent celosvětových emisí CO2. Potvrzuje to i nejnovější Zpráva o nerovnosti ve světě za rok 2022. Naproti tomu Evropská unie jako celek se na celosvětových emisích CO2 podílí pouze osmi procenty.

„Ani sebevětší mobilizace ze strany Evropy nezvrátí celosvětový trend, pokud se lídři nechvalně proslulého žebříčku emisí CO2 nebudou vážně zabývat opatřeními v oblasti klimatu. Budeme se podobat nanejvýš lidem, kteří vesly zastavují rozjetý parník. Proto Polsko vyzývá k ukončení divokého obchodování s emisemi CO2,“ uzavřel Morawiecki.