Polsko v prosinci spustí aukci na 2,5 GW solárních a větrných elektráren

Polská fotovoltaika letos zažívá nejlepší rok ve své historii. Celkový instalovaný výkon ve fotovoltaice u našich severních sousedů přesáhl k 1. říjnu letošního roku magickou hranici ve výši 1 GWa do konce roku by toto číslo mělo narůst na 1,2 až 1,3 GW. Navíc, v prosinci Polsko poprvé spustí aukce pro nové velké fotovoltaické elektrárny (FVE) a větrné elektrárny (VTE) o výkonu nad 1 MWp.

Wikipedia


Nové aukce pro fotovoltaiku

Letos na podzim polská vláda schválila poprvé nové aukce pro FVE o výkonu nad 1 MW a také aukce pro FVE o výkonu pod 1 MW.  Aukce pro obnovitelné zdroje energie v Polsku spravuje místní energetický regulační úřad (URE), jenž nové kolo aukcí vyhlásí ve dnech 5. a 10. prosince.

Podle informací polského Institutu obnovitelné energetiky (IEO) se bude jednat o společné aukce, ve kterých si budou vzájemně konkurovat vítr a Slunce. Rozhodujícím kritériem v aukci bude cena. Pro účast v aukci je nutné, aby všechny projekty měly stavební povolení a také povolení  pro připojení do sítě. 

Celkem URE vyhlásí aukce ve výši 2,5 GW pro nové FVE a VTE v Polsku. Mnohé developery v účasti v aukcích brzdí finanční problémy, což se projevuje tím, že v současnosti je v Polsku k dispozici pouze 1,4 GW solárních projektů s platným připojením do sítě a také 650 MW projektů s platným stavebním připojením. 

„Očekáváme, že větší solární farmy v aukcích umožní rozvoj nových příležitostí v oblasti zelené energetiky s tím, že budou konkurovat větrným elektrárnám,“ prohlašuje IEO ve své analýze.

V posledních měsících letošního roku však rozvoj polské fotovoltaiky umožňují zejména středně velké korporátní FVE a pozemní FVE o výkonu do 1 MWp. Jedná se o nové projekty, které byly podporovány pomocí aukce v letech 2016-2018, a jejichž zahájení bylo podmíněno uvedením do provozu do konce první poloviny roku 2019.

Podpora prosumerům

Podle sdělení operátora polské přenosové sítě Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSA) se v září 2019 do energetické sítě připojilo 66 MW nových fotovoltaických elektráren (FVE). V září podle PSA polská fotovoltaika překročila milník 1 GW instalovaného výkonu. 

Do konce roku 2019 v Polsku bude instalováno cca 800 MW v tzv. „prosumerských“ nebo-li malých FV instalacích určených pro vlastní spotřebu.  Boom těchto instalací letos již 2 krát podpořila polská vláda.

Na jaře polská vláda umožnila prosumerům získat na nové instalace výhodnou půjčku s úročením ve výši 4,99 % a jednorázovou provizí ve výši 0,99%%. Tuto půjčku bude nabízet polská banka PKO ve výši až 50 000 PLN (tj. 360 000 Kč). Půjčka až z 80 % pokryje kvalifikované náklady na instalací domácích FVE s tím, že musí být zaplacena do 10 let.

Letos na podzim Polsko schválilo novou legislativu, která umožní podpořit rozvoj prosumerské fotovoltaiky ve formě snížení DPH z 23 % na 8 % na nové instalace FVE o výkonu do 8 kWp.
 „Letošní zářijové snížení DPH pro mikro PV systémy z 23 % na 8 % spolu s oznámeným systémem slev přes program Můj proud (Mój Prąd) pro rezidenční fotovoltaické systémy pomůže posílit růst nového instalovaného výkonu, který byl vytvořen technologií net metering a podpůrným CfD (Contract for Difference) systémem,“ dodávají analytici IEO.

Příznivá regulační opatření, daňový systém a dobře navržené finanční mechanizmy dělají z Polska velmi perspektivní solární trh v Evropě. To je důvod, proč na tento trh v brzké době určitě vstoupí i zavedení hráči z České republiky. Jedním z nich určitě bude Photon Energy nebo ČEZ.