Polsko schválilo zákon, který urychlí rozvoj trhu akumulace energie
Reakce na rostoucí poptávku
Cílem novely energetického zákona je podpořit rozvoj a stabilitu polské energetické sítě, která díky stále rostoucímu podílu interminentních obnovitelných zdrojů energie bude vystavena „výzvám“ v oblasti regulace výkonové rovnováhy na úrovni přenosových a distribučních sítí.. Právě díky investicím do SSE bude možné síť optimalizovat a zlepšit tak další využití energie z OZE.
Novela energetického zákona zavádí samotnou definici skladování elektřiny, kterou je třeba chápat jako „zařízení umožňující skladování elektřiny a její dodávku do energetické sítě“.
Předloha rovněž definuje účinnost skladování energie jako „poměr výstupní elektrické energie z SSE k množství elektrické energii dodané do SSE“, vyjádřený v procentech za jeden úplný cyklus provozu SSE při využití jmenovité kapacity SSE a jeho nabíjení a vybíjení jmenovitým výkonem“.
Nové licence pouze pro velké akumulátory
V Polsku je tedy nově zákonem schváleno zavedení licence na akumulaci a také zde došlo k odstranění tzv. dvojího zdanění (double-charging) akumulované elektřiny, které je vůči provozovatelům diskriminační. Energie vložená do akumulačního zařízení a ztráty spojené se skladováním energie se nepovažují za konečnou spotřebu.
Provozovatelé SSE v Polsku nebudou muset získat licenci pro investice do SSE s kapacitou do 10 MW. V případě SSE s kapacitou od 50 kW do 10 MW bude nutné požádat pouze o zápis do registru vedeného provozovatelem přenosové nebo distribuční sítě.
V důsledku schválené novely energetického zákona budou provozovatelé SSE v Polsku osvobozeni od povinnosti placení poplatků na podporu OZE, jakož i i od spotřební daně z elektřiny. Nový zákon rovněž stanoví snížení nákladů za připojení SSE do sítě.
Prudký rozvoj ve světě
Úložiště energie usnadňují nástup obnovitelných zdrojů a globální trh s ukládáním elektřiny rychle roste. Po celém světě mají být letos uvedena do provozu úložiště s výkonem více než 10 gigawatt, z toho polovina v USA. K dalším největším trhům světa v oblasti akumulace patří Čína, Jižní Korea nebo Austrálie
Boom akumulace probíhá také i v Evropě, kde se v současnosti nachází více než 500 velkých bateriových úložišť. Evropa v letošním roce očekává růst baterií o další 3 gigawatty.
Česká republika zatím v oblasti velkokapacitních úložišť energie za světem zaostává, Celkem jsou u nás instalovány 4 SSE s celkovým výkonem okolo 10 megawattů, z toho 2 z nich i po několika letech fungují jen v testovacím režimu.