Polsko chce podpořit 200 000 nových solárních elektráren na střechách pomocí nových investičních dotací

Polská vláda se rozhodla uvolnit přes 200 milionů eur na podporu malých domácích střešních fotovoltaických elektráren (FVE) o výkonu do 10 kWp. Program pod názvem „Můj proud“ (nebo-li v překladu „Moje elektřina) má podpořit doplnit stávající podporu na bázi Net-Meteringu, díky které v Polsku již vzniklo přes 65 000 malých FVE.

Aleo Solar


Sleva pro malé elektrárny 

Polská vláda minulé úterý oznámila spuštění projektu „Moje elektřina“ určeného majitelům domů, kteří plánují instalovat na budově FVE.  Na zřízení malých FVE o výkonu od 2 kWp do 10 kWp poskytné polská vláda investiční dotace ve výši 5000 polských zlotých (tj. cca 30 000 Kč). Kromě této nové podpory mohou současně polské domácnosti využívat i podpory ve formě Net-Meteringu, kdy za dodávku vyrobené elektřiny do sítě dostávají od distribučních společností kompenzace,

V současnosti je v Posku připojeno do sítě více než 65000 malých domácích FVE. Díky nové politice slev z ceny nových FV instalací očekává polský Ministr životního prostředí Henryk Kowalczyk, že nový program přispěje k vybudování přibližně 200 000 nových fotovoltaických instalací. Jejich celkový instalovaný výkon v Polsku dosáhne přes 1 000 megawattů.

Celková cena individuální instalace malých střešních FVE v Polsku činí v průměru  15 000-18 000 zlotých. Díky nové investiční dotací tak výstavba majitele přijde o cca 25-30 levněji než v současnosti.

Inspirováno Novou zelenou úsporám

Nová investiční pobídka pro FVE formou slev z investice tak částečně kopíruje český program Nová zelená úsporám (NZÚ). V rámci NZÚ český stát nabízí domácnostem příspěvek na FVE o výkonu do 10 kWp ve výši až 160 000 Kč (v případě kombinace s akumulací), nebo až 105 000 Kč pro solární panely bez akumulace.

Polsko v rámci novýcu dotací „Moje elektřina“ v současnosti podporuje pouze solární panely. Na akumulaci se v Polsku dotace nenabízejí. Díky systému provozní podpory na bázi Net-Meteringu však ani polské domácnosti po bateriích moc netouží. Tradiční distribuční síť je zde totiž využívána jako akumulátor pro přebytky vyrobené solární energie.

V rámci návrhu nového zákona na podporu OZE hodlá Polsko letos více podpořit rozvoj velkých pozemních FV instalací a také firem a energetických komunit, kterým hodlá nabídnout Net-Metering. Ten je v současnosti výhradně určen pro domácnosti.

Na počátku května letošního roku polská vláda schválila nový dekret, který umožní prosumerům (tj. výrobcům solární energie z řad domácnosti) získat na instalace nové FVE výhodnou půjčku s úročením ve výši 4,99 % a jednorázovou provizí ve výši 0,99%%. Tuto půjčku bude nabízet polská banka PKO ve výši až 50 000 PLN (tj. 360 000 Kč).

Cílem půjčky je přispět k dalšímu rozvoji prosumerské fotovoltaiky v Polsku, kterou často brzdí nedostatek financí na pořízení nových FVE. Půjčka až z 80 % pokryje kvalifikované náklady na instalací domácích FVE s tím, že musí být zaplacena do 10 let.