Polská společnost zahájí letos výrobu fotovoltaického skla na bázi kvantových teček

Polská technologická společnost ML System, která se zabývá řešeními v oblasti integrované fotovoltaiky do budov (BIPV), nedávno oznámila, že na konci roku 2019 uzavřela kontrakt na dodávku moderní výrobní linky v rámci projekt solárního panelu Quantum Glass. Nová technologie Quantum Glass má umožnit výrobu solárních oken na bázi kvantových teček.

Zdroj: ML System

Zdroj: ML System

 

Co jsou to kvantové tečky?

Kvantové tečky jsou ostře lokalizované krystalické polovodiče o nanometrových rozměrech. Jsou schopny vázat jednotlivé elektrony a detailně s nimi pracovat, případně produkovat fotony, které lze dále použít. Nebo naopak fotony pohlcovat.

 

Na vývoji solárních panelů na bázi kvantových teček vědci pracují již několik let s cílem dosáhnout nízkých pořizovacím nákladů oproti tradičním křemíkovým panelům. Jedním z přínosů technologie solárních článků na bázi kvantových teček je například značné zmenšení tloušťky současných článků.

 

Slabou stránkou dnešních solárních článků na bázi kvantových teček je zatím jejich poměrně nízká účinnost přeměny světla na elektrickou energii, avšak tento parametr se postupně výrazně zlepšuje. Polští výzkumníci ze společnosti ML System tvrdí, že jejich technologie dosahuje velmi vysoké účinnosti při aplikaci v tradičních oknech.

 

První výrobní linka

Díky speciálnímu povlaku z kvantových teček umístěného na povrchu skla lze tuto technologii úspěšně použít v tradičních oknech. V listopadu 2019 polská firma ML Systém v rámci projektu Quantum Glass investovala do nákupu první linky na výrobu polovodičových struktur na bázi kvantových teček od společnosti Servitech. Hodnota investice dosáhla 26,7 milionu polských zlotých (tj. 162 milionů korun).

 

„Smlouva na dodávku technologie je dalším krokem k zahájení výroby fotovoltaického skla pomocí povlaku z kvantových teček,“ říká Dawid Cycoń, generální ředitel společnosti ML Systém.

 

„Projekt Quantum Glass má strategický význam pro rozvoj společnosti, protože nám otevírá široký odbytový trh v oblasti BIPV i stavebního skla. Jeho hodnota jen v Polsku dosahuje 24 miliard PLN (144 miliard korun) ročně. Mnohem větší potenciál BIPV trhu je v USA ve výši až 31 miliard USD (700 miliard korun) ročně, kam společnost hodlá v blízké budoucnosti expandovat,“ dodává Cycoń.

 

Firma ML Systém hodlá spustit výrobu nové technologie fotovoltaických oken již během prvního kvartálu letošního roku. V současnosti již probíhají první testy nové technologie fotovoltaických oken na bázi BIPV na Lékařské univerzitě ve Varšavě, Zemědělské univerzitě v Krakově nebo v nemocnici, která je součástí univerzitních kolejí v Londýně.