Poláci postaví 40 solárů v rámci projektu komunitní městské elektrárny v Brně  

Společnost Columbus Energy a.s., která je součástí polského koncernu Columbus Energy Group SA, uzavřela smlouvu na dodávku a instalaci fotovoltaických zařízení na budovy ve vlastnictví města Brna. Firma dodá fotovoltaiku na 40 střech veřejných budov.

Zdroj: SAKO Brno Solar

Rozšíření projektu

Aktuální výkon městské solární elektrárny v Brně je 0,3 MWp. Projekt připravuje a spravuje společnost SAKO Brno SOLAR, kterou vlastní brněnský magistrát. Letos na jaře SAKO Brno SOLAR oznámila, že hodlá podle plánu letos připojit do distribuční sítě 47 střešních elektráren o celkovém výkonu 1,7 MWp.

Columbus Energy se stala jediným dodavatelem první části výběrového řízení pro město Brno. Na základě podepsané smlouvy se společností SAKO Brno Solar a.s. (společnost je členem statutárního koncernu města Brna), bude Columbus Energy a.s. zajišťovat kompletní realizaci, tj. dodávku, instalaci a zprovoznění fotovoltaických zařízení na střechách brněnských škol a školek.

„Pro naši českou společnost je to velký úspěch, protože se stala dodavatelem první realizace zadané městem Brnem v tomto projektu. Budeme mít možnost potvrdit svou kompetenci realizací instalací na veřejných budovách, což je samozřejmě velká čest a závazek zároveň“, říká Michal Gondek, místopředseda představenstva Columbus Energy S.A., předseda představenstva Columbus Energy.

„Velmi si vážíme toho, že jsme byli vybráni jako dodavatel fotovoltaiky pro městské budovy v Brně. Projekt je pro nás důležitý i vzhledem k tomu, že máme sídlo právě v tomto městě“, doplňuje Simona Labudová, výkonná ředitelka společnosti Columbus Energy.

Konec první fáze

Columbus Energy byla mezi třemi subjekty, které vedení města v rámci výběrového řízení vybralo. Celý projekt zahrnuje dodávku fotovoltaických instalací na přibližně 675 brněnských veřejných budov.

Instalací těchto fotovoltaických výroben skončí první fáze projektu brněnské solární elektrárny na střechách domů. Celkem chce Brno do konce roku 2027 osadit zhruba 220 střech ve svém majetku. Solární elektrárna by pak ročně vyráběla okolo 12,5 GWh elektřiny.

„Pracujeme na tom, aby Brno bylo tahounem komunitní energetiky. Máme kompletně profinancovanou a projektově pokrytou první fázi projektu a nevzdáváme se vize synergicky, spolu s dalšími městskými společnostmi, pracovat na efektivním zajišťování energetických potřeb města, a hlavně na získávání energetické soběstačnost jihomoravské metropole,“ podotkl René Černý, předseda představenstva SAKO Brno SOLAR.

Původně vedení města hovořilo o osazení 650 střech, celkový výkon měl být 40 MWp. Kvůli dopadům koronavirové pandemie a války na Ukrajině na energetický trh si Sako Brno Solar nechalo vypracovat podrobnou analýzu, která ukázala, že vybudovat tak velkou elektrárnu je nereálné. Řada vytipovaných střech pro instalaci panelů nebyla vhodná, ať už kvůli památkové ochraně budovy, technickému stavu střechy nebo okolním stromům, které by elektrárnu zastiňovaly.