Po vzoru Rakouska se v Česku připravují první agrovoltaické solární elektrárny

Energetická společnost Wien Energie uvedla do provozu na počátku března  nedaleko Vídně největší pozemní solární elektrárnu v zemi o výkonu 11,5 MW. Na instalaci této elektrárny se použila unikátní technologie společnosti Next2Sun, která umožňuje využívat většinu plochy pro zemědělské účely a chov ovcí.

Zdroj: Wien Energie

Využití svislých konstrukcí a speciálních panelů

Nová agrovoltaická elektrárna vyrostla na okraji Vídně na bývalé skládce odpadů o rozloze 12,5 hektarů. Elektrárna ročně vyrobí více než 12 MWh solární energie a bude zásobovat zelenou energií až 5000 vídeňských domácností.

Svým pojetím je tato solární elektrárna unikátní, jelikož zčásti využívá speciální vertikální konstrukce od německé společnosti Next2Sun, kterou v České republice zastupuje společnost KRAJICzech s.r.o..

Tyto svislé konstrukce svým vzhledem připomínají „tradiční plot“, kde však výplň tvoří speciální tzv. bifaciální (oboustranné) panely. Díky této technologii panely vyrábějí solární proud z obou stran. V rámci konceptu agrovoltaiky tak mezi řadami panelů může jezdit traktor, nebo tuto plochu mohou používat zemědělci k pěstování zeleniny.

Smysluplné propojení fotovoltaiky a zemědělství

Zbytek nové elektrárny nedaleko Vídně využívá speciální vyvýšené konstrukce pro instalaci panelů, pod kterými se budou pást ovce. Kromě výroby zelené elektřiny bude elektrárna sloužit pro chov 150 ovcí, které zde budou „jako živé sekačky“ spásat trávu na pozemcích pod a v okolí konstrukcí.

„Díky použití speciální vertikální nosné konstrukce Next2Sun a tzv. bifaciálních panelů orientovaných ve směru východ-západ lze vyrábět více solární elektřiny v časech, kdy je po ní největší poptávka, a je ji tedy možné prodat dráž,“ říká Ludvík Krajíček, jednatel společnosti KRAJICzech s.r.o., která tuto technologii distribuuje v České a Slovenské republice.

Díky použití vertikálních konstrukcích tak oboustranné fotovoltaické panely, které jsou instalovány svisle v dlouhých řadách od severu k jihu,  dokáží vyrobit v ideálních podmínkách až o 25 procent  energie oproti tradičním elektrárnám na fixních konstrukcích.

Zemědělci ocení fakt, že mezi panely jsou dostatečně velké rozestupy (cca 8-12 metrů) tak, aby si řady panelů navzájem nestínily. Ve vzniklých „solárních polích“ lze pak prakticky standardně zemědělsky hospodařit, ať už pěstovat rostliny nebo chovat zvířata.

„Fotovoltaika v takovém případě představuje velmi malé omezení plochy pro zemědělskou činnost,“ uzavírá Krajíček. „Je dobře, že díky novým dotacím z Modernizačního fondu vzniknou podobné instalace jako v Rakousku či Německu brzy i v České republice“.