Po vzoru Česka: Itálie uvaluje retroaktivní opatření na provozní dotace pro fotovoltaické elektrárny

Další evropská země oznámila retroaktivní snížení podpory pro fotovoltaické elektrárny z minulosti. Na rozdíl od Česka, které zavedlo zvýšení solární daně s platností od ledna 2022 na dobu neurčitou, se však Itálie rozhodla pouze pro dočasné omezení podpory od února do konce letošní roku.

Zdroj: Wikipedia

Reakce na energetickou krizi

Italská vláda od první února omezí příliš vysoké tarify pevných výkupních cen (tzv. FIT) některým provozovatelům fotovoltaických elektráren (FVE)  z minulosti. Na rozdíl od České republiky se však jedná pouze o dočasné omezení podpory s platností do konce letošního roku.

Podpora na bázi FIT bude italským provozovatelům FVE krácena odlišně na regionální bázi a bude úměrná růstu cen elektrické energie v daném regionu. Itálie takto chce ulevit občanům a firmám, které v důsledku energetické krize platí nyní velmi vysoké ceny za elektřinu.

Omezení podpory se týká pouze pro FVE o výkonu nad 20 kWp, jenž byly uvedeny do provozu do konce roku 2014. Opatření, které vstupuje v platnost od 1. února na základě vládního nařízení, vyvolalo velký odpor mezi provozovateli FVE v Itálii.

„Vyjadřujeme velké znepokojení nad novou vyhláškou, protože zavádí nucený odvod pro společnosti, které vyrábějí energii z obnovitelných zdrojů, bez možnosti jakékoliv kompenzace,“ prohlásil řekl Paolo Rocco Viscontini, šéf italské fotovoltaické asociace.

„Ačkoli je vyhláška dočasná, představuje retroaktivní změnu pravidel na trhu s elektřinou a vytváří v zemi ztrátu důvěryhodnosti investorům v oblasti zelené energetiky, kteří jsou v současnosti důležití pro energetickou transformaci země směrem k většímu využití obnovitelných zdrojů,“ dodal Viscontini.

Inspirace Českem a Francií

V roce 2021 hned několik zemí v Evropě přistoupilo k retroaktivnímu opatření podpory na bázi FIT pro solární elektrárny v minulosti. Nyní se k nim nově připojuje i Itálie.

V únoru 2021 oznámila Francie zpětné snížení FIT pro solární elektrárny. Retroaktivní snížení podpory se týká FVE postavených v letech 2006-2010 o výkonu nad 250 kWp. Podle vyjádření francouzského Kontrolního úřadu byla těmto FVE vyplácena příliš štědrá podpora, která dosahovala až 20% výnosu z investice.

Od snížení podpory pro FVE si Francie slibuje, že by mohla ročně ušetřit cca 600 miliónů eur, což by výrazně pomohlo státnímu rozpočtu, který je v obřím deficitu. Itálie tak následovala další země, které v nedávné minulosti zavedly retroaktivní opatření, jako je  Ukrajina, Španělsko, Rumunsko či Bulharsko.

Stejnou cestou se v roce 2021 vydala také Česká republika, která přijal novelu zákona o podporovaných zdrojích energie (NZPOZE) v září 2021. V rámci NZPOZE na solární elektrárny z roku 2009, které dosud odvodu nepodléhaly, s platností od ledna 2022 dopadne odvod u výkupní ceny ve výši deseti procent a u zeleného bonusu 11 procent. FVE uvedeným do provozu v roce 2010 vzrostou odvody na 20 a 21 procent.

Navíc, se stále řeší otázka překompenzace podpory pro OZE. V souladu se schválenou NZPOZE rozhodne o přiměřenosti podpory svým nařízením vláda v první polovině roku 2022. Takzvané vnitřní výnosové procento (IRR), zjednodušeně výnosnost investice do obnovitelného zdroje během trvání podpory, se bude pohybovat od 8,4 procenta do 10,6 procenta.

Bývalý ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) ve Sněmovně řekl, že pokud by u solárních elektráren bylo IRR 8,4 procenta a současně by se o deset procent zvýšila solární daň na projekty z takzvaného solárního boomu, přineslo by to do státního rozpočtu na solární dani čtyři až pět miliard Kč. K tomu by stát ušetřil jednu až dvě miliardy Kč v rámci IRR.