Po úspěšné expanzi v Česku míří Columbus Energy na slovenský fotovoltaický trh

Polská instalační společnost Columbus Energy S.A. (dále jen „Columbus“) úspěšně vstoupila v minulém roce na český fotovoltaický trh. Letos zde v prvním kvartálu prodala soláry za 23 milionů polských zlotých (cca 100 milionů Kč) a dále expanduje na slovenský trh.

Zdroj: Columbus

Zahraniční expanze

Columbus patří dlouhodobě k lídrům polského fotovoltaického trhu. V roce 2022 na podzim zahájila společnost zahraniční expanzi, když vstoupila na český trh, kde se jí velmi dobře daří. V prvním kvartálu letošního roku dodala českým zákazníkům nové solární elektrárny za více než 100 milionů Kč, a stala se poměrně rychle předním hráčem na trhu.

„Jsme rádi, že námi nově otevřená společnost Columbus Energy ČR se stala rychle úspěšnou a patří mezi 5 největších hráčů na místním trhu,“ komentoval Dawid Zielinski, CEO společnosti Columbus Energy S.A. hospodářské výsledky v 1. kvartálu 2023.

Nyní firma vstupuje na další nový zahraniční trh, kterém je sousední Slovensko. „Společně s našimi českými partnery pokračujeme ve strategii rozšiřování regionu o slovenský trh,“ řekl Zielinski. „Naši čeští kolegové se starají o komplexní organizaci podnikatelských aktivit firmy na Slovensku, kde s velkou důvěrou a optimismem otevíráme další novou dceřinou společnost na dalším trhu.“

V blízké budoucnosti hodlá firma v expanzi dále pokračovat. Již připravuje vstup na ukrajinský fotovoltaický trh.

Růst zisku a nová strategie

V prvním čtvrtletí roku 2023 skupina Columbus dosáhla konsolidovaných tržeb ve výši 128 milionů PLN (650 milionů Kč). Její hospodářský výsledek EBITDA dosáhl více než 8,2 milionů PLN (40 milionů Kč), což představuje výrazné zlepšení oproti předchozím čtvrtletím minulého roku.

Společnost Columbus se v současné době zaměřuje na několik klíčových oblastí: optimalizaci nákladů a zvýšení efektivity hlavní činnosti, zahájení činnosti na nových trzích, rozvoj nových služeb a zdrojů příjmů, výstavbu nových fotovoltaických farem na zemi a jejich prodej, rozvoj a  financování projektů BESS (velkokapacitní skladování energie). V současnosti připravuje nové fotovoltaické elektrárny o kapacitě 350 MW a BESS o výkonu 400 MWp a kapacitě 1600 MWh.

„V příštích týdnech také oznámíme novou strategii skupiny pro nadcházející roky. A protože společnost Columbus má ve zvyku překvapovat trh, čeká nás i tentokrát spousta překvapení,“ uzavřel Zieliński.

Na konci roku 2022 firma zrealizovala výstavbu 62 6000 solárních elektráren na rodinných domech o celkovém instalovaném výkonu 425 MW.