Po expanzi v zahraničí se GreenBuddies vrací na český fotovoltaický trh

„Na český fotovoltaický trh jsme se těšili; jsme Češi, takže jsme rádi, že díky „ostřílenosti“ z jiných trhů jsme dobře připraveni na největší výzvy české fotovoltaiky. Již nyní pracujeme s největšími hráči v České republice,“ říká Aleš Spáčil, jednatel společnosti GreenBuddies s.r.o. v rozhovoru pro portál www.solarninovinky.cz

Zdroj: GreenBuddies


SN: Ve fotovoltaice se pohybujete již od roku 2008, zažil jste v Česku dobu „boomu“ před 10 lety i následné období „doomu“. Jak se během posledních 10-15 let změnila fotovoltaika? Kam směřuje její budoucnost?

„Kdysi jsem byl předsedou fotovoltaické asociace, která měla přídomek „průmyslová“. Tehdy jsme ještě nevěděli jak ta „průmyslová“ fotovoltaika bude vypadat. Dnes už to víme: je to průmyslové a stavební odvětví, v kterém panují zcela standardní dodavatelsko odběratelské vztahy, banky mají všeobecně platné procesy a zejména stát se k odvětví staví standardně. V Čechách má sice stát ještě nějakou cestu před sebou: v jiných zemích Evropy je fotovoltaika opravdu preferovaným zdrojem elektrické energie, ale trajektorie po které český stát míří je nyní správná.“

SN: V květnu jste poprvé vystavovali na veletrhu Intersolar v Německu. Jak vnímáte aktuální situaci na trhu, který prudce roste na jedné straně, ale na druhou stranu má řada velkých EPC a investorů obavy z nedostatku FV komponentů a jejich zdražování?

„Částečně nedostatek komponentů vnímáme také, ale zatím se nám nestalo, že bychom kvůli tomu projekt brzdili nebo zastavovali – máme skutečně šikovné nákupní oddělení, které pracují přímo s výrobci. Na druhou stranu, nedostatek komponent je naprosto logický, protože poptávka neroste jen u nás, ale i na obřích trzích, které staví desítky gigawattů a zároveň jsme v situaci, kdy globalizace prožívá jednu z nejzásadnějších výzev posledních 50 let.“

SN: GreenBuddies úspěšně podnikají zejména v zahraničí. Na trzích jako je Německo, Holandsko či Francie jste v posledních 5 letech dokončili více než 500 MWp nových FVE pro investory. Co je receptem na úspěch ve vaší společnosti?

V těchto dnech již hovoříme o 600 MWp, které jsme postavili a kdybych to měl zjednodušit, tak bych řekl, že jsme přišli ve správný okamžik, nebáli jsme se velkých jmen našich zákazníků a odváděli jsme konstantně práci, která se měnila v dobré reference.

SN: Jak nyní vnímáte vývoj solární energetiky v Česku? Dává Vám nyní smysl se etablovat na místním trhu, který je zatím velmi malý ve srovnání s Polskem či Rakouskem?

Na český trh jsme se těšili; jsme Češi, takže jsme rádi, že díky „ostřílenosti“ z jiných trhů jsme dobře připraveni na největší výzvy české fotovoltaiky a že již nyní pracujeme s největšími hráči v České republice.

SN: Co v současnosti táhne boom fotovoltaiky? Vyplatí se stavět nové FVE bez dotací?

Většina našich zákazníků o dotace stojí, žádá o ně, protože dotace jsou postaveny tak, že pokud jim to dobře firma Greenbuddies Consulting z naší skupiny připraví, tak jsou dotace dosažitelné. Většina ze zákazníků, kteří staví na své střeše zároveň říká, že by stavěli i bez dotace, protože cena elektřiny z jiných zdrojů je pro ně vražedná.

SN: Jaké jsou plány Vaší společnosti na českém FV trhu? Budete pouze stavět, nebo podobně jako jiní hráči také investovat a provozovat vlastní FVE?

V Čechách a Holandsku máme 2 německé partnery, pro které developujeme několik stovek MW pozemních elektráren. Máme s tím zkušenost a pracujeme i na nějakých našich vlastních developmentech a nevylučuji, že si něco nakonec postavíme i pro sebe.

SN: Velkým trendem v Holandsku, kde aktivně působíte, je výstavba plovoucích FVE a také agrovoltaických instalací . Jak nahlížíte na rozvoj těchto inovativních instalací? Budete se aktivně zapojovat do jejich výstavby?

Agrivoltaiku jsme již stavěli a vidíme, že je to koncept který šetří půdu a má řadu výhod. Na druhou stranu má své limity a z hlediska výnosů celkem pochopitelně není optimální. Plovoucí fotovoltaiku, věřím, budeme stavět v Čechách spolu s holandským partnerem, který již prošel několika zajímavými instalacemi právě v Holandsku. Oba koncepty mají svojí budoucnost zejména díky tomu, že stavba na zemědělské půdě už nikde nebude snadná a je potřeba hledat nápaditá řešení.