Po akvizici Belectric se ČEZ stane předním světovým hráčem ve fotovoltaice

Minulý týden ČEZ oznámil, že prostřednictvím své dceřiné společnosti Elevion Group dokončil akvizici aktiv německé společnosti Belectric. Podle sdělení Wiki-Solar patří Belectric v současnosti mezi 5 největších solárních EPC společností na světě – tj. v oblasti developmentu, výstavby a provozování fotovoltaických elektráren.

Zdroj: Belectric

Akvizice lídra trhu

Nákup aktiv Belectric dceřinou společností ČEZu Elevion Group byl vypořádán úspěšně minulý týden. Akvizice 100% podílu v Belectric GmbH a dalších částí Belectric Solar & Battery Group je v souladu se strategií Elevion, která si klade za cíl pokrýt celý řetězec činností souvisejících s řešeními v oblasti ESCO, jež významně podporují udržitelný růst a provoz budov a zařízení.

Předmětem akvizice je německá Belectric GmbH a další části Belectric Solar & Battery Group, jako Belectric France, Belectric UK a Belectric Italy, a dále také společnost Belectric Israel. Na německém trhu společnost rozvíjí projekty fotovoltaických zdrojů a následně je prodává na trhu investorům.

Belectric současně nabízí i řešení formou EPC při výstavbě (dodavatel hradí celou investici a zákazník ji následně splácí z dosažených úspor) a tzv. služby O&M ve fázi servisu, údržby a monitoringu provozované elektrárny. V Dánsku, Nizozemsku a v Izraeli, je aktivní pouze ve fázích EPC a O&M, zatímco na jiných trzích (Francie, Spojené království, Itálie) působí především v O&M (tj. servisu a údržbě fotovoltaických elektráren).

Synergické efekty

Skupina Belectric byla založena v roce 2001 Německu. Dnes po 20 letech zaměstnává téměř 500 specialistů a je globálním lídrem v oblasti projektování fotovoltaických elektráren. Patřila mezi průkopníky ve vývoji návrhů systémů pro velké pozemní elektrárny.

Jako první na světě v rámci solárního sektoru docílila formou výstavby EPC instalovaný výkon 1 GW. Celkově dokončila skupina Belectric více než 400 fotovoltaických projektů o výkonu téměř 4 GW a poskytuje servisní služby na elektrárnách o výkonu 2,2 GW.

V současnosti Belectric připravuje výstavbu nových FVE o výkonu přes 730 MW po celém světě od Německa až po Indii. Kromě výstavby FVE je Belectric aktivní i na poli akumulace energie. S přibližně 500 zaměstnanci je Belectric jedná z největších společnosti v oboru v Evropě.

Vstup skupiny Elevion do evropské a izraelské části holdingu BELECTRIC přináší také potřebnou stabilitu pro více než 500 zaměstnanců společnosti. „Těšíme se, že se staneme součástí expandující skupiny Elevion, která je na německém trhu známým a respektovaným specialistou na inovativní energetická řešení v mnoha odvětvích.  Vítáme vstup silného partnera, který nám umožní úspěšně rozvíjet a budovat velké solární projekty,“ říká Ingo Alphéus, generální ředitel společnosti BELECTRIC GmbH.

Díky akvizici společnosti Belectric  česká energetická společnost ČEZ posiluje v oblasti solární energetiky. Podle nedávného prohlášení Daniela Beneše, CEO společnosti ČEZ, hodlá jen v Česku postavit firma 6000 MW nových FVE do roku 2030 a také 300 MW bateriových systémů akumulace energie.

Cílem akvizice Belectric je další expanze ČEZu v solárním byznysu za hranicemi Česka. V současnosti ČEZ provozuje portfolio FVE o výkonu130 MWp v ČR a Bulharsku. ČEZ se hodlá zřejmě stát brzy velmi silným hráčům v tomto byznysu, který zažívá v posledních letech silný boom po celém světě.