Po agrovoltaice testuje ČEZ jako první v Česku plovoucí solární elektrárnu

Na jaře 2021 začal testovat jako první v Česku koncept agrovoltaiky a další inovativní stacionární fotovoltaické  technologie v rámci své laboratoře v Ledvicích. Jako další inovaci ČEZ vloni realizoval na hladině přečerpávací vodní elektrárny Štěchovic plovoucí fotovoltaickou elektrárnu (PFVE). Je to vůbec první projekt tohoto typu v Česku.

Zdroj: ČEZ

Testování v praxi

Na pilotní plovoucí fotovoltaice o výkonu 22 kWp umístěné na horní nádrži přečerpávací elektrárny ve středočeských Štěchovicích zkouší ČEZ reálné vlastnosti konstrukce plovoucích solárních panelů pro případné nasazení v budoucích velkých parcích.

Po nočním načerpání vody z Vltavy plave tato zkušební elektrárna na nejvyšší kótě hladiny. Naopak když energetická soustava vyčerpá kapacitu štěchovické „baterky“, ocitá se o téměř 9 metrů níže.

ČEZ vnímá potenciál vodních ploch  pro rozvoj fotovoltaiky, ale nechce stavět na číslech, která by byla „na vodě“. Proto nyní testuje, co je možné v tuzemských podmínkách realizovat. Do roku 2030 chce ČEZ přispět k transformaci české energetiky do bezemisní podoby vybudováním obnovitelných zdrojů o výkonu až 6 GW.

Štěchovická přečerpávací elektrárna, cenný pohotovostní zdroj, získává nyní na dalším významu. Skládačka v podobě čtyř řad monokrystalických fotovoltaických panelů vznikla díky spolupráci firem ČEZ Obnovitelné zdroje, PRODECO a vodních elektráren ČEZ.

Tzv. stříšky s orientací východ-západ drží nad hladinou horní nádrže více než třicet vzduchem plněných plováků o nosnosti přes 6 tun. Proti rozmarům počasí a neustálému pohybu hladiny nádrže, kterou určuje provoz přečerpávací elektrárny, je celá konstrukce fixována pojezdovými lyžinami připevněnými na stěny nádrže.

Zpětinásobení výkonu

„Fotovoltaika má díky neustále se zvyšující efektivitě solárních panelů obrovský potenciál a my nechceme podcenit žádnou z oblastí jejího využití. Velká očekávání jsou od umístění fotovoltaik na vhodných vodních plochách, ale teprve realita ukáže, co si můžeme dovolit v českých podmínkách,“ říká Jan Kalina, člen představenstva a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika ČEZ

Pokud se pilotní instalace ve Štěchovicích osvědčí, letos v létě hodlá ČEZ až zpětinásobit její výkon a začít ho standardně dodávat  do sítě. „Pro případ, že by s plovoucími solárními zdroji počítaly další výzvy Modernizačního fondu, chceme být připraveni nejen teoreticky, ale především prakticky,“ dodává Kalina.

25 let zkušeností ze solární energetikou

ČEZ vyrábí elektřinu ze slunce nepřetržitě už 25. rokem. První elektrárnu využívající energii slunečního záření postavil roku 1998 na hřebenech Jeseníků poblíž horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně.

Aktuálně provozuje v České republice fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu 126 MW, které ročně v závislosti na přírodních podmínkách vyrobí elektřinu pro zhruba 40 tisíc českých domácností. Většina z nich vznikla v době solárního boomu před 10 lety.

V minulém roce ČEZ postavil ve vnějším areálu jaderné elektrárny Dukovany solární panely na speciálně upravených střechách nových parkovacích stání nebo-li carportech. Díky svému výkonu 820 kWp pokryje roční spotřebu téměř tří stovek domácností.

Tento typ elektrárny nezabírá žádnou ornou půdu a díky oboustranným panelům zužitkuje i sluneční světlo odrážející se od zaparkovaných vozů. ČEZ ESCO zase přímo na klíč pro zákazníka staví na střechách automobilky Škoda Auto solární elektrárnu o výkonu 2,3 MWp.