Piráti a Starostové: Odmítáme podpořit další solární a řepkový tunel

Na plénu Poslanecké sněmovny chtějí zástupci koalice Piráti a Starostové odmítnout další solární tunel v podobě novely zákona o podporovaných zdrojích energie. Obě strany také odmítají návrh poslanců hnutí ANO na zdvojnásobení povinného přimíchávání biopaliv do benzínu, který by znamenal zdražení benzínu pro české řidiče, ale vyšší zisky pro premiérův Agrofert.

Zdroj: Pirátská strana

Férová podpora pro obnovitelné zdroje

Sněmovna se bude v následujících dnechve 3. čtením zabývat zákonem o podporovaných zdrojích energie. Jde o legislativu, která má zásadní dopady na státní rozpočet, ale i peněženky občanů.

„Máme důvodné obavy, že se tím vláda snaží vykopat další solární tunel, který bude stát naši zemi přes 600 miliard. Kabinet přihraje peníze již v Česku působícím solárním elektrárnám a dalším zdrojům – řeší totiž staré i nové instalace obnovitelných zdrojů dohromady,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

„Místo abychom zvýhodnili nově budované a 10x levnější instalace, stále posíláme peníze těm, které si na sebe už vydělaly. Piráti a Starostové žádají férovou podporu, která skutečně nastartuje rozvoj obnovitelných zdrojů, nikoli vytvoří další tunel pro vybrané technologie. Podpora musí probíhat do budoucna především formou aukcí, tedy na základě principu trhu – soutěže o nejnižší cenu ve prospěch lidí,” dodal předseda Pirátů Ivan Bartoš s tím, že fotovoltaiku dotujeme i desetkrát vyšší částkou než sousední Německo nebo Polsko.

Konec pro energošmejdy a podpoře biopaliv

Piráti a Starostové budou také usilovat o prosazení návrhů v rámci novely energetického zákona, které mají ambici ukončit nekalé praktiky tzv. energošmejdů

„Zároveň do zákona o podporovaných zdrojích energie poslanci ANO načetli pozměňovací návrh, který navyšuje povinné přimíchávání biopaliv první generace do benzínu. A který tak sáhne do peněženky každému z nás, neboť fakticky zdraží benzín navíc o 2 koruny k současným cenám. Výrobcům biopaliv, kdy tím největším je premiérův Agrofert, naopak narostou zisky v řádech miliard,“ popsal Bartoš.

„Náš poslanec Radek Holomčík v minulosti navrhoval povinné přimíchávání biopaliv do benzínu zcela zrušit, současná vláda – tedy hnutí ANO – ale plánuje vydolovat z biopaliv a peněženek občanů každou korunu. To je za Piráty a Starosty zcela nepřijatelné a uděláme vše proto, aby nedošlo k dalšímu tunelování peněženek lidí, navíc v době největší novodobé krize, v které tato země kdy byla,” uzavřel Bartoš.

Starostové a nezávislí navrhli řešení podomního prodeje energií již v listopadu 2019, to počítalo s omezením praktik, které často překračují hranici zákona, a vyšší ochraně spotřebitelů. Vláda později předložila vlastní novelu v podobném znění, ke které zástupci STAN připravili několik pozměňovacích návrhů.

Hospodářský výbor si osvojil hned dva pozměňovací návrhy hnutí STAN, které umožňují obcím zakázat na svém území podomní prodej energií či zkrátit dobu pro získání licence pro výkon zprostředkovatelské činnosti na šest měsíců. Ostatní pozměňovací návrhy jdou směrem k větší ochraně spotřebitelů při uzavírání smluv, odstoupení od smlouvy nebo její výpovědi, ruší také některé sankce v souvislosti s vypovězením smluv.

„Podomní prodejci energií, tzv. energošmejdi, si často pro své nekalé činnosti vybírají seniory a nabízejí jim nevýhodné smlouvy. Dříve zkoušeli podvody přes hrnce, po medializaci kauz přišli s vynalézavějšími triky. Je třeba s tím jednou provždy skoncovat. Energošmejdy chceme vytlačit za hranu zákona už řadu let. Náš původní návrh se ale vládě z nějakého důvodu nelíbil. Pokud poslanci přijmout náš pozměňovací návrh, obce dostanou možnost zakázat na svém územní podomní prodej energií. Věřím, že tuto změnu poslanci podpoří,” vysvětluje důvody předseda hnutí STAN Vít Rakušan.